eventum - en to pt_BR translation catalogue (1832 entries)

en: 
    To view more details of this issue, or to update it, please visit the following URL
pt_BR: 
    Para ver mais detalhes do chamado, ou para atualizá-lo, por favor visite a seguinte URL

en: % Complete
pt_BR: % Completada

en: %1 Field
pt_BR: Campo %1

en: %1$s Group
pt_BR: Grupo %1$s

en: %1$s or greater
pt_BR: %1$s ou maior

en: %1$s or less
pt_BR: %1$s ou menor

en: %1:
    %2 ago
pt_BR: %1:
    %2 atrás

en: 'Note Discussion', 'Email Discussion' and 'Telephone Discussion' categories are required by Eventum and cannot be deleted.
pt_BR: As categorias 'Discussão por Notas', 'Discussão por Email' e 'Discussão Telefônica' são exigidas pelo Eventum e não podem ser excluídas.

en: (All Issues)
pt_BR: (Todos os Chamados)

en: (Alternate domains that point to 'Address Hostname')
pt_BR: (Domínios alternativos que apontam para o 'Hostname do Endereço')

en: (Open Issues)
pt_BR: (Chamados Abertos)

en: (This MUST contain a real email address, e.g. "%1" or "%2")
pt_BR: (Este DEVE ser um endereço de email real, por exemplo, "%1" ou "%2")

en: (This will be included in the From address of all emails sent by Eventum)
pt_BR: (Será incluído no endereço do Remetente de todos os emails enviados pelo Eventum)

en: (This will be included in the From address of all notes sent by Eventum)
pt_BR: (Será incluído no endereço do Remetente de todas as notas enviadas pelo Eventum)

en: (Tip: port defaults are 110 for POP3 servers and 143 for IMAP ones)
pt_BR: (Dica: as portas padrão são 110 para servidores POP3 e 143 para servidores IMAP)

en: (archived)
pt_BR: (arquivado)

en: (default folder is INBOX)
pt_BR: (a pasta padrão é INBOX)

en: (e.g. %1)
pt_BR: (por exemplo, %1)

en: (hold 'ALT' key and press '3' one time) - to access the 'Search' box
pt_BR: (segure a tecla 'ALT' e tecle '3' uma vez) - para acessar a caixa de texto 'Buscar'

en: (hold 'ALT' key and press '4' one time) - to access the 'Go' box
pt_BR: (segure a tecla 'ALT' e tecle '4' uma vez) - para acessar a caixa de texto 'Exibir'

en: (in hours please)
pt_BR: (em horas por favor)

en: (literally)
pt_BR: (literalmente)

en: (requires %1 installed in your server)
pt_BR: (requer que o %1 esteja instalado no servidor)

en: (separate multiple addresses with commas)
pt_BR: (separe endereços múltiplos com vírgulas)

en: (this color will be used in the issue listing page)
pt_BR: (será usada na página de listagem de chamados)

en: (three letter abbreviation)
pt_BR: (abreviação de três letras)

en: -- Select One --
pt_BR: -- Selecione Um --

en: <b>NOTE:</b> Email will <b>NOT</b> be sent to the notification list, if this option if chosen. This is useful as way to backload a set of emails into an existing issue.
pt_BR: <b>NOTA:</b> O email <b>NÃO</b> será enviado para a lista de notificação se esta opção for escolhida. Isto é útil como uma forma de "descarregar" um conjunto de emails em um chamado existente.

en: <b>NOTE:</b> Email will be broadcasted to the full notification list, including any customers, if this option is chosen.
pt_BR: <b>NOTA:</b> O email será distribuído para todos os endereços da lista de notificação, incluindo todos os clientes, se esta opção for selecionada.

en: <b>NOTE:</b> Email will be saved as a note and broadcasted only to staff users.
pt_BR: <b>NOTA:</b> O email será salvo como uma nota e distribuído apenas para usuários da equipe.

en: A new issue was just created and assigned to you.
pt_BR: Um novo chamado foi aberto e você foi designado para atendê-lo.

en: A new issue was just created in the system.
pt_BR: Um novo chamado foi aberto no sistema.

en: A new user was just created for you in the system.
pt_BR: Um novo usuário foi criado para você no sistema.

en: ADDED
pt_BR: ADICIONADO

en: ADVISORY: Your reply will be sent to the notification list.
pt_BR: INFORMAÇÃO: Sua resposta será enviada para a lista de notificação.

en: ALERT:
pt_BR: ALERTA:

en: ALL
pt_BR: TODAS

en: AND / OR
pt_BR: E / OU

en: Abbreviation
pt_BR: Abreviação

en: Abbreviation:
pt_BR: Abreviação:

en: Account Creation
pt_BR: Criação de Conta

en: Account Manager
pt_BR: Gerente de Contas

en: Account Manager:
pt_BR: Gerente de Contas:

en: Account Preferences
pt_BR: Preferências de Conta

en: Account Signup
pt_BR: Solicitação de Conta

en: Action
pt_BR: Ação

en: Action Type
pt_BR: Tipo de Ação

en: Action Type:
pt_BR: Tipo de Ação:

en: Actions
pt_BR: Ações

en: Actions are any event that shows up in the history of an issue, such as a user or a developer updating an issue, uploading a file, sending an email, etc.
pt_BR: Ações são quaisquer eventos que constem no histórico de um chamado, tais como quando um usuário ou desenvolvedor atualiza um chamado, envia um arquivo, envia um email, etc.

en: Active
pt_BR: Ativo

en: Activity Type
pt_BR: Tipo de Atividade

en: Activity in Past
pt_BR: Atividade nas(os) Últimas(os)

en: Add
pt_BR: Incluir

en: Add / Edit Categories
pt_BR: Adicionar / Editar Categorias

en: Add / Edit Phone Support Categories
pt_BR: Adicionar / Editar Categorias de Suporte Telefônico

en: Add / Edit Priorities
pt_BR: Adicionar / Editar Prioridades

en: Add / Edit Releases
pt_BR: Adicionar / Editar Versões

en: Add Action
pt_BR: Adicionar Ação

en: Add Authorized Replier
pt_BR: Adicionar Autorizado a Responder

en: Add Condition
pt_BR: Adicionar Condição

en: Add Email Signature
pt_BR: Adicionar Assinatura de Email

en: Add Extra Recipients To Notification List?
pt_BR: Adicionar Destinatários Extras à Lista de Notificação?

en: Add Files
pt_BR: Adicionar Arquivos

en: Add Myself to list of assignees.
pt_BR: Adicionar-me à lista de designados.

en: Add New Files
pt_BR: Adicionar Novos Arquivos

en: Add New Requirement
pt_BR: Adicionar Novo Requisito

en: Add Phone Call
pt_BR: Adicionar Chamada Telefônica

en: Add Phone Entry
pt_BR: Adicionar Chamada Telefônica

en: Add Subscription
pt_BR: Adicionar Assinatura

en: Add Time Entry
pt_BR: Adicionar Entrada de Apontamento de Tempo

en: Add Unknown Recipients to Issue Notification List
pt_BR: Adicionar Destinatários Desconhecidos à Lista de Notificação do Chamado

en: Add sender to authorized repliers list?
pt_BR: Adicionar remetente à lista de autorizados a responder?

en: Address Hostname:
pt_BR: Hostname do Endereço:

en: Administration
pt_BR: Administração

en: Administrator
pt_BR: Administrador

en: Advanced Options
pt_BR: Opções Avançadas

en: Advanced Search
pt_BR: Busca Avançada

en: Advanced Search / Creating Custom Queries
pt_BR: Busca Avançada / Criando Consultas Personalizadas

en: After Sender Name
pt_BR: Depois do Nome do Remetente

en: Aggregate
pt_BR: Agregado

en: Alert Group Leader:
pt_BR: Alertar Líder do Grupo:

en: Alert IRC:
pt_BR: Alertar via IRC:

en: Alert Query
pt_BR: Consulta do Alerta

en: Alert Reason
pt_BR: Motivo do Alerta

en: All
pt_BR: Todo(a)s

en: All Issues
pt_BR: Todos os Chamados

en: All Text (emails, notes, etc)
pt_BR: Todo o Texto (emails, notas, etc)

en: All time tracking information for the given support level or customer. Issues without any time tracking data do not affect the average or median.
pt_BR: Toda a informação de apontamento de tempo para o nível de suporte ou cliente informados. Chamados sem nenhum dado de apontamento de tempo não influem no cálculo de média ou mediana.

en: Allow Un-Assigned Issues?
pt_BR: Permitir Chamados Sem Usuário Designado?

en: Allowed to view all issues on the projects associated to this user; Allowed to create new issues and to send emails on existing issues.
pt_BR: Pode visualizar todos os chamados dos projetos aos quais está associado; pode abrir novos chamados e enviar emails em chamados existentes.

en: Allowed to view all issues on the projects associated to this user; Allowed to create new issues, update existing issues, and to send emails and notes to existing issues.
pt_BR: Pode visualizar todos os chamados dos projetos aos quais está associado; pode abrir novos chamados, atualizar chamados, e enviar emails e notas para chamados existentes.

en: Allowed to view all issues on the projects associated to this user; Allowed to create new issues, update existing issues, and to send emails and notes to existing issues. Also, this type of user is also allowed on the special administration section of Eventum to tweak most project-level features and options.
pt_BR: Pode visualizar todos os chamados dos projetos aos quais está associado; pode abrir novos chamados, atualizar chamados existentes, e enviar emails e notas para chamados existentes. Este tipo de usuário também pode acessar a seção especial de administração do Eventum, onde é possível ajustar a maioria das opções e funcionalidades associadas aos projetos.

en: Allowed to view all issues on the projects associated to this user; cannot create new issues or edit existing issues.
pt_BR: Pode visualizar todos os chamados dos projetos aos quais está associado; não pode abrir novos chamados nem editar chamados existentes.

en: Also Filter By Issue Priorities
pt_BR: Também Filtrar Por Prioridades

en: Also, all issues that are marked as duplicates from this one were updated as well.
pt_BR: Da mesma forma, todos os chamados marcados como duplicatas deste chamado também foram atualizados.

en: An Error Was Found
pt_BR: Um Erro Foi Encontrado

en: An error occurred while trying to add the FAQ entry.
pt_BR: Ocorreu um erro ao tentar adicionar a nova entrada de FAQ.

en: An error occurred while trying to add the new account manager.
pt_BR: Ocorreu um erro ao tentar adicionar o novo gerente de contas.

en: An error occurred while trying to add the new account.
pt_BR: Ocorreu um erro ao tentar adicionar a nova conta de email.

en: An error occurred while trying to add the new action.
pt_BR: Ocorreu um erro ao tentar adicionar a nova ação.

en: An error occurred while trying to add the new category.
pt_BR: Ocorreu um erro ao tentar adicionar a nova categoria.

en: An error occurred while trying to add the new condition.
pt_BR: Ocorreu um erro ao tentar adicionar a nova condição.

en: An error occurred while trying to add the new custom field.
pt_BR: Ocorreu um erro ao tentar adicionar o novo campo personalizado.

en: An error occurred while trying to add the new customization.
pt_BR: Ocorreu um erro ao tentar adicionar a nova personalização.

en: An error occurred while trying to add the new email response.
pt_BR: Ocorreu um erro ao tentar adicionar a nova resposta de email.

en: An error occurred while trying to add the new group.
pt_BR: Ocorreu um erro ao tentar adicionar o novo grupo.

en: An error occurred while trying to add the new issue resolution.
pt_BR: Ocorreu um erro ao tentar adicionar a nova resolução de chamado.

en: An error occurred while trying to add the new link filter.
pt_BR: Ocorreu um erro ao tentar adicionar o novo filtro de link.

en: An error occurred while trying to add the new note.
pt_BR: Ocorreu um erro ao tentar adicionar a nova nota.

en: An error occurred while trying to add the new priority.
pt_BR: Ocorreu um erro ao tentar adicionar a nova prioridade.

en: An error occurred while trying to add the new project.
pt_BR: Ocorreu um erro ao tentar adicionar o novo projeto.

en: An error occurred while trying to add the new release.
pt_BR: Ocorreu um erro ao tentar adicionar a nova versão.

en: An error occurred while trying to add the new reminder.
pt_BR: Ocorreu um erro ao tentar adicionar o novo lembrete.

en: An error occurred while trying to add the new status.
pt_BR: Ocorreu um erro ao tentar adicionar o novo status.

en: An error occurred while trying to add the new time tracking category.
pt_BR: Ocorreu um erro ao tentar adicionar a nova categoria de apontamento de tempo.

en: An error occurred while trying to add the new user.
pt_BR: Ocorreu um erro ao tentar adicionar o novo usuário.

en: An error occurred while trying to add the news entry.
pt_BR: Ocorreu um erro ao tentar adicionar a nova notícia.

en: An error occurred while trying to add the round robin entry.
pt_BR: Ocorreu um erro ao tentar adicionar a designação round robin.

en: An error occurred while trying to associate the selected email message
pt_BR: Ocorreu um erro ao tentar associar a mensagem de email selecionada

en: An error occurred while trying to convert the selected note.
pt_BR: Ocorreu um erro ao tentar converter a nota selecionada.

en: An error occurred while trying to delete the link filter.
pt_BR: Ocorreu um erro ao tentar excluir o filtro de link.

en: An error occurred while trying to delete the note.
pt_BR: Ocorreu um erro ao tentar excluir a nota.

en: An error occurred while trying to insert the authorized replier.
pt_BR: Ocorreu um erro ao tentar inserir o autorizado a responder.

en: An error occurred while trying to process the uploaded file.
pt_BR: Ocorreu um erro ao tentar processar o arquivo enviado.

en: An error occurred while trying to run your query
pt_BR: Ocorreu um erro ao tentar rodar sua consulta

en: An error occurred while trying to run your query.
pt_BR: Ocorreu um erro ao tentar rodar sua consulta.

en: An error occurred while trying to save columns to display.
pt_BR: Ocorreu um erro ao tentar salvar as colunas a exibir.

en: An error occurred while trying to update field display settings.
pt_BR: Ocorreu um erro ao tentar atualizar as configurações de exibição de campos.

en: An error occurred while trying to update the FAQ entry information.
pt_BR: Ocorreu um erro ao tentar atualizar as informações da entrada de FAQ.

en: An error occurred while trying to update the account information.
pt_BR: Ocorreu um erro ao tentar atualizar as informações da conta de email.

en: An error occurred while trying to update the account manager information.
pt_BR: Ocorreu um erro ao tentar atualizar as informações do gerente de contas.

en: An error occurred while trying to update the action information.
pt_BR: Ocorreu um erro ao tentar atualizar as informações da ação.

en: An error occurred while trying to update the category information.
pt_BR: Ocorreu um erro ao tentar atualizar as informações da categoria.

en: An error occurred while trying to update the condition information.
pt_BR: Ocorreu um erro ao tentar atualizar as informações da condição.

en: An error occurred while trying to update the custom field information.
pt_BR: Ocorreu um erro ao tentar atualizar as informações do campo personalizado.

en: An error occurred while trying to update the customization information.
pt_BR: Ocorreu um erro ao tentar atualizar as informações da personalização.

en: An error occurred while trying to update the email response information.
pt_BR: Ocorreu um erro ao tentar atualizar as informações da resposta de email.

en: An error occurred while trying to update the group information.
pt_BR: Ocorreu um erro ao tentar atualizar as informações do grupo.

en: An error occurred while trying to update the information.
pt_BR: Ocorreu um erro ao tentar atualizar as informações.

en: An error occurred while trying to update the issue resolution information.
pt_BR: Ocorreu um erro ao tentar atualizar as informações da resolução de chamado.

en: An error occurred while trying to update the link filter.
pt_BR: Ocorreu um erro ao tentar atualizar o filtro de link.

en: An error occurred while trying to update the news entry information.
pt_BR: Ocorreu um erro ao tentar atualizar as informações da notícia.

en: An error occurred while trying to update the note.
pt_BR: Ocorreu um erro ao tentar atualizar a nota.

en: An error occurred while trying to update the notification entry.
pt_BR: Ocorreu um erro ao tentar atualizar as informações de notificação.

en: An error occurred while trying to update the priority information.
pt_BR: Ocorreu um erro ao tentar atualizar as informações da prioridade.

en: An error occurred while trying to update the project information.
pt_BR: Ocorreu um erro ao tentar atualizar as informações do projeto.

en: An error occurred while trying to update the release information.
pt_BR: Ocorreu um erro ao tentar atualizar as informações da versão.

en: An error occurred while trying to update the reminder information.
pt_BR: Ocorreu um erro ao tentar atualizar as informações do lembrete.

en: An error occurred while trying to update the round robin entry information.
pt_BR: Ocorreu um erro ao tentar atualizar as informações da designação round robin.

en: An error occurred while trying to update the status information.
pt_BR: Ocorreu um erro ao tentar atualizar as informações do status.

en: An error occurred while trying to update the time tracking category information.
pt_BR: Ocorreu um erro ao tentar atualizar as informações da categoria de apontamento de tempo.

en: An error occurred while trying to update the user information.
pt_BR: Ocorreu um erro ao tentar atualizar as informações do usuário.

en: An error was found while trying to change your account clocked-in status.
pt_BR: Ocorreu um erro ao tentar atualizar o status de cronometragem da sua conta.

en: An integration script will need to be installed in your CVS root repository in order to send a message to Eventum whenever changes are committed to the repository. This message will then be processed by Eventum and the changes to the appropriate files will be associated with existing issue mentioned in your commit message.
pt_BR: Um script de integração deverá ser instalado na raiz do seu repositório CVS para que seja enviada uma mensagem para o Eventum quando forem comandados commits para o repositório. A mensagem será processada pelo Eventum e as mudanças efetudas nos arquivos atualizados serão associadas com o chamado mencionado na mensagem de commit.

en: An issue was assigned to you by %1
pt_BR: Você foi designado para atender um chamado pelo %1

en: Anonymous Form
pt_BR: Abertura Anônima

en: Anonymous Reporting
pt_BR: Abertura Anônima

en: Anonymous Reporting Options
pt_BR: Opções de Abertura Anônima de Chamados

en: Anonymous Reporting of New Issues
pt_BR: Abertura Anônima de Novos Chamados

en: Anonymous Reporting:
pt_BR: Abertura Anônima:

en: Any
pt_BR: Qualquer

en: Archived
pt_BR: Arquivado

en: Are you sure you want to add this address to the notification list?
pt_BR: Tem certeza que deseja adicionar este endereço de email à lista de notificação?

en: Areas
pt_BR: Áreas

en: Arrival Date:
pt_BR: Data de Chegada:

en: Article Entries
pt_BR: Artigos

en: As an example, using the
pt_BR: Como exemplo, usando o

en: Ascending
pt_BR: Ascendente

en: Assign Issue To Myself
pt_BR: Designar-me para Atender o Chamado

en: Assignable Users
pt_BR: Usuários Designáveis

en: Assignable Users:
pt_BR: Usuários Designáveis:

en: Assigned
pt_BR: Designado

en: Assigned Issues
pt_BR: Chamados Designados

en: Assigned Projects
pt_BR: Projetos Associados

en: Assigned Projects and Roles
pt_BR: Projetos e Perfis Associados

en: Assigned Projects:
pt_BR: Projetos Associados:

en: Assigned Role:
pt_BR: Perfil:

en: Assigned Support
pt_BR: Suporte Associado

en: Assigned:
pt_BR: Designado:

en: Assignee
pt_BR: Designado

en: Assignee:
pt_BR: Designado:

en: Assignment
pt_BR: Designado

en: Assignment Field
pt_BR: Campo de Designação

en: Assignment List
pt_BR: Lista de Designados

en: Assignment:
pt_BR: Designação:

en: Associate
pt_BR: Associar

en: Associate Email Message to Issue #%1
pt_BR: Associar Mensagem de Email ao Chamado #%1

en: Associate Emails
pt_BR: Associar Emails

en: Associated
pt_BR: Associados

en: Associated Emails
pt_BR: Emails Associados

en: Associated Issues
pt_BR: Chamados Associados

en: Associated Issues:
pt_BR: Chamados Associados:

en: Associated Project
pt_BR: Projeto Associado

en: Associated Project:
pt_BR: Projeto Associado:

en: Associated with Issue
pt_BR: Associado ao Chamado

en: Attach Files
pt_BR: Anexar Arquivos

en: Attached Emails
pt_BR: Emails Anexados

en: Attached Files
pt_BR: Arquivos Anexados

en: Attachment originated from a note
pt_BR: Anexo originado de uma nota

en: Attachment originated from an email
pt_BR: Anexo originado de um email

en: Attachments
pt_BR: Anexos

en: Attachments:
pt_BR: Anexos:

en: Authorized Repliers
pt_BR: Autorizados a Responder

en: Authorized Repliers:
pt_BR: Autorizados a Responder:

en: Authorized to Send Emails
pt_BR: Autorizado a Enviar Emails

en: Auto-Creation of Issues
pt_BR: Criação Automática de Chamados

en: Automated Issue
pt_BR: Chamado

en: Automated Issue #%1 Reminder Alert
pt_BR: Lembrete de Alerta Automatizado do Chamado #%1

en: Automatically append email signature when composing internal notes
pt_BR: Acrescentar assinatura de email ao compor notas internas

en: Automatically append email signature when composing web based emails
pt_BR: Acrescentar assinatura de email ao compor emails pela web

en: Automatically close confirmation popup windows?
pt_BR: Fechar automaticamente janelas popup de confirmação?

en: Available - Users may use this release
pt_BR: Disponível - Usuários podem usar esta versão

en: Available Help Topics
pt_BR: Tópicos de Ajuda Disponíveis

en: Available Languages
pt_BR: Idiomas Disponíveis

en: Available Related Topics
pt_BR: Tópicos Relacionados Disponíveis

en: Available Reports
pt_BR: Relatórios Disponíveis

en: Average and median counts do not include customers who have never opened an issue.
pt_BR: Contagens média e mediana não incluem clientes que nunca abriram chamados.

en: Avg
pt_BR: Méd

en: Avg Workload per Customer by Support Level
pt_BR: Carga de Trabalho Média por Cliente por Nível de Suporte

en: Avg and Median Time to Close by Support Level
pt_BR: Tempo Médio e Mediano para Fechar por Nível de Suporte

en: Avg and Median Time to First Response by Support Level
pt_BR: Tempo Médio e Mediano até Primeira Resposta por Nível de Suporte

en: Avg/Med/Max Issues/Emails
pt_BR: Chamados/Emails Méd/Mdn/Máx

en: BLOCKED
pt_BR: BLOQUEADO

en: Back
pt_BR: Voltar

en: Back to Login Form
pt_BR: Voltar à Página de Login

en: Back to Reminder Action List
pt_BR: Voltar à Listagem de Ações de Lembretes

en: Back to Reminder List
pt_BR: Voltar à Listagem de Lembretes

en: Back to Top
pt_BR: Voltar ao Topo

en: Backup Technical Account Manager
pt_BR: Gerente de Contas Técnico Backup

en: Based on all issues recorded in Eventum since start to present.
pt_BR: Baseado em todos os chamados cadastrados no Eventum desde o início até o presente.

en: Based on all open issue in Eventum for <b>%1</b>.
pt_BR: Baseado em todos os chamados abertos no Eventum para o projeto <b>%1</b>.

en: Before Sender Name
pt_BR: Antes do Nome do Remetente

en: Between
pt_BR: Entre

en: Blackout Time Range:
pt_BR: Período de Blecaute:

en: Blocked Message Raw Headers
pt_BR: Cabeçalhos da Mensagem Bloqueada em Formato Original

en: Blue values indicate value is lower than the aggregate one.
pt_BR: Valores em azul indicam que o valor é mais baixo que o agregado.

en: Boilerplate:
pt_BR: Texto de rodapé:

en: Bulk Update
pt_BR: Atualização em Lote

en: Bulk Update Tool
pt_BR: Ferramenta de Atualização em Lote

en: By Customer
pt_BR: Por Cliente

en: By Issue ID
pt_BR: Por Número de Chamado

en: By Support Level
pt_BR: Por Nível de Suporte

en: CLOCKED IN
pt_BR: ENTRADA BATIDA

en: CLOCKED OUT
pt_BR: ENTRADA NÃO BATIDA

en: Call From
pt_BR: Chamada De

en: Call To
pt_BR: Chamada Para

en: Call Type
pt_BR: Tipo de Chamada

en: Cancel
pt_BR: Cancelar

en: Cancel Update
pt_BR: Cancelar Atualização

en: Canned Responses
pt_BR: Respostas Prontas

en: Categories and Statuses
pt_BR: Categorias e Status

en: Category
pt_BR: Categoria

en: Category Field
pt_BR: Campo Categoria

en: Category:
pt_BR: Categoria:

en: Change Assignments:
pt_BR: Mudar Designados:

en: Change Password
pt_BR: Trocar Senha

en: Change Status To
pt_BR: Mudar Status Para

en: Changed Fields
pt_BR: Campos Modificados

en: Changing field types can result in loss of data.
pt_BR: Mudar o tipo de um campo pode resultar em perda de dados.

en: Check Permissions
pt_BR: Verificar Permissões

en: Check Spelling
pt_BR: Verificar Ortografia

en: Checkout Page:
pt_BR: Página de Checkout:

en: Choose Custom Field Backend
pt_BR: Escolha Backend do Campo Personalizado

en: Choose a misspelled word
pt_BR: Escolha uma palavra grafada incorretamente

en: Chora CVS viewer
pt_BR: visualizador Chora CVS

en: Clear
pt_BR: Limpar

en: Clear Date
pt_BR: Limpar Data

en: Clear Duplicate Status
pt_BR: Limpar Status de Duplicata

en: Clear Filters
pt_BR: Limpar Filtros

en: Clear Selections
pt_BR: Limpar Seleções

en: Click to expand.
pt_BR: Clique para expandir.

en: Clock In
pt_BR: Bater Entrada

en: Clock Out
pt_BR: Bater Saída

en: Close
pt_BR: Fechar

en: Close Form
pt_BR: Formulário de Fechamento

en: Close Issue
pt_BR: Fechar Chamado

en: Close Window
pt_BR: Fechar Janela

en: Closed
pt_BR: Fechado

en: Closed Context ?
pt_BR: Contexto de Fechado?

en: Closed Date
pt_BR: Data de Fechamento

en: Closed Message
pt_BR: Mensagem de Fechamento

en: Collapse all expanded cells
pt_BR: Recolher todas as células expandidas

en: Collapse expanded cell
pt_BR: Recolher célula expandida

en: Color
pt_BR: Cor

en: Color:
pt_BR: Cor:

en: Column Name
pt_BR: Nome da Coluna

en: Combo Box
pt_BR: Caixa de Combinação

en: Comments:
pt_BR: Comentários:

en: Commit Message
pt_BR: Mensagem de Commit

en: Complete Details
pt_BR: Detalhes Completos

en: Configuration
pt_BR: Configuração

en: Configuration Parameters
pt_BR: Parâmetros de Configuração

en: Confirm New Password
pt_BR: Confirmar Nova Senha

en: Continue
pt_BR: Continuar

en: Convert Note To Email
pt_BR: Converter Nota em Email

en: Convert to Draft and Save For Later Editing
pt_BR: Converter em Rascunho e Salvar Para Edição Posterior

en: Convert to Email and Send Now
pt_BR: Converter em Email e Enviar Agora

en: Cookies support seem to be disabled in your browser. Please enable this feature and try again.
pt_BR: Aparentemente o suporte a cookies não está ativado em seu navegador. Por favor ative o suporte a cookies e tente novamente.

en: Count
pt_BR: Contagem

en: Create Account
pt_BR: Criar Conta

en: Create Account Manager
pt_BR: Criar Gerente de Contas

en: Create Category
pt_BR: Criar Categoria

en: Create Custom Field
pt_BR: Criar Campo Personalizado

en: Create Customization
pt_BR: Criar Personalização

en: Create Draft
pt_BR: Criar Rascunho

en: Create Email Response
pt_BR: Criar Resposta de Email

en: Create FAQ Entry
pt_BR: Criar Entrada de FAQ

en: Create Group
pt_BR: Criar Grupo

en: Create Issue
pt_BR: Abrir Chamado

en: Create Link Filter
pt_BR: Criar Filtro de Link

en: Create New Issue
pt_BR: Abrir Novo Chamado

en: Create News Entry
pt_BR: Criar Notícia

en: Create Note
pt_BR: Criar Nota

en: Create Priority
pt_BR: Criar Prioridade

en: Create Project
pt_BR: Criar Projeto

en: Create Release
pt_BR: Criar Versão

en: Create Reminder
pt_BR: Criar Lembrete

en: Create Resolution
pt_BR: Criar Resolução

en: Create Round Robin Entry
pt_BR: Criar Designação Round Robin

en: Create Status
pt_BR: Criar Status

en: Create User
pt_BR: Criar Usuário

en: Create User and Permissions
pt_BR: Criar Usuário e Permissões

en: Created
pt_BR: Criado

en: Created Date
pt_BR: Data de Criação

en: Creating New Reminder
pt_BR: Criando Novo Lembrete

en: Current Project
pt_BR: Projeto Atual

en: Current Project:
pt_BR: Projeto Atual:

en: Current Selections:
pt_BR: Selecionados Atuais:

en: Current filters:
pt_BR: Filtros atuais:

en: Custom Field
pt_BR: Campo Personalizado

en: Custom Fields
pt_BR: Campos Personalizados

en: Custom Fields Report
pt_BR: Relatório de Campos Personalizados

en: Custom Fields Weekly Report
pt_BR: Relatório Semanal de Campos Personalizados

en: Custom field updated (%1$s) by %2$s
pt_BR: Campo personalizado atualizado (%1$s) por %2$s

en: Customer
pt_BR: Cliente

en: Customer Contract
pt_BR: Contrato do Cliente

en: Customer Counts
pt_BR: Contagem de Clientes

en: Customer Identity (e.g. "Example Inc.", "johndoe@example.com", 12345)
pt_BR: Identificação do Cliente (ex.: "Exemplo Ltda.", "zedasilva@exemplo.com.br", 12345)

en: Customer Integration Backend
pt_BR: Backend de Integração com Clientes

en: Customer Phone Number
pt_BR: Telefone do Cliente

en: Customer Profile Stats
pt_BR: Estatísticas de Perfil de Cliente

en: Customer Stats Report
pt_BR: Relatório de Estatísticas de Cliente

en: Customer:
pt_BR: Cliente:

en: Customers
pt_BR: Clientes

en: Customize Issue Listing Screen
pt_BR: Personalizar Tela de Listagem de Chamados

en: Daily Tips:
pt_BR: Dicas Diárias:

en: Database Error
pt_BR: Erro na Base de Dados

en: Date
pt_BR: Data

en: Date Field
pt_BR: Campo de Data

en: Date Field:
pt_BR: Campo de Data:

en: Date Range
pt_BR: Intervalo de Data

en: Date Triggered
pt_BR: Data de Disparo

en: Date issue was opened - Date issue was closed for all closed issues.
pt_BR: Data em que o chamado foi aberto - Data em que o chamado foi fechado para todos os chamados fechados.

en: Date of Call
pt_BR: Data da Chamada

en: Date of Work
pt_BR: Data do Trabalho

en: Day
pt_BR: Dia

en: Day of Month
pt_BR: Dia do Mês

en: Day of Week
pt_BR: Dia da Semana

en: Days
pt_BR: Dias

en: Days and Hours Since
pt_BR: Dias e Horas Desde

en: Dear
pt_BR: Caro(a)

en: Default Category:
pt_BR: Categoria Padrão:

en: Default Options for Notifications:
pt_BR: Opções Padrão para Notificações:

en: Default Priority:
pt_BR: Prioridade Padrão:

en: Defaults
pt_BR: Padrões

en: Delete
pt_BR: Excluir

en: Delete Alias
pt_BR: Excluir Email Alternativo

en: Descending
pt_BR: Descendente

en: Description
pt_BR: Descrição

en: Description Field
pt_BR: Campo Descrição

en: Description is currently collapsed
pt_BR: Descrição está recolhida

en: Description:
pt_BR: Descrição:

en: Details
pt_BR: Detalhes

en: Developer
pt_BR: Desenvolvedor

en: Developers
pt_BR: Desenvolvedores

en: Did you Know?
pt_BR: Você Sabia?

en: Diff Page:
pt_BR: Página de Diff:

en: Disabled
pt_BR: Desativado(a)

en: Disassociate Selected
pt_BR: Desassociar Selecionados

en: Display on List Issues Page
pt_BR: Exibir na Tela de Listagem de Chamados

en: Displays average number of issues, developer emails and customer emails per issue by support level
pt_BR: Exibe a média de chamados, de emails de desenvolvedores e emails de clientes por chamado por nível de suporte

en: Displays time stats
pt_BR: Exibir estatísticas de tempo

en: Do you want to continue?
pt_BR: Deseja continuar?

en: Download Raw Email
pt_BR: Baixar Email em Formato Original

en: Draft Address Prefix:
pt_BR: Prefixo do Endereço de Rascunho:

en: Draft routed from
pt_BR: Rascunho roteado de

en: Drafts
pt_BR: Rascunhos

en: Drop Tables If They Already Exist
pt_BR: Excluir Tabelas Se Elas Já Existirem

en: Duplicate of
pt_BR: Duplicata de

en: Duplicated Issue:
pt_BR: Chamado Duplicado:

en: Duplicated by
pt_BR: Duplicada por

en: Duplicates
pt_BR: Duplicatas

en: E-mail about issue update was sent to
pt_BR: Email sobre atualização do chamado foi enviado para

en: ERROR: Almost no free disk space left (percentage left
pt_BR: ERRO: Quase sem espaço livre no disco (porcentagem livre

en: ERROR: Could not connect to the mysql database. Detailed error message:
pt_BR: ERRO: Não foi possível conectar à base de dados MySQL. Mensagem de erro detalhada:

en: ERROR: Could not find IRC bot pid from process list.
pt_BR: ERRO: Não foi encontrado pid do bot IRC na lista de processos.

en: ERROR: Directory could not be found (path: %1$s)
pt_BR: ERRO: Diretório não foi encontrado (path: %1$s)

en: ERROR: Directory permission mismatch (path: %1$s; current perm: %2$s; correct perm: %3$s)
pt_BR: ERRO: Permissão de diretório está divergente (caminho: %1$s; permissão atual: %2$s; permissão correta: %3$s)

en: ERROR: File could not be found (path
pt_BR: ERRO: Arquivo não encontrado (caminho

en: ERROR: File group mismatch (path: %1$s; current group: %2$s; correct group: %3$s)
pt_BR: ERRO: Grupo de arquivo está divergente (caminho: %1$s; grupo atual: %2$s; grupo correto: %3$s)

en: ERROR: File owner mismatch (path: %1$s; current owner: %2$s; correct owner: %3$s)
pt_BR: ERRO: Proprietário de arquivo está divergente (caminho: %1$s; proprietário atual: %2$s; proprietário correto: %3$s)

en: ERROR: File permission mismatch (path: %1$s; current perm: %2$s; correct perm: %3$s)
pt_BR: ERRO: Permissão de arquivo está divergente (caminho: %1$s; permissão atual: %2$s; permissão correta: %3$s)

en: ERROR: File size mismatch (path: %1$s; current filesize: %2$s)
pt_BR: ERRO: Tamanho de arquivo está divergente (caminho: %1$s; tamanho atual: %2$s)

en: ERROR: Free disk space left is getting very low (percentage left
pt_BR: ERRO: Espaço livre no disco está diminuindo muito (porcentagem livre

en: ERROR: The system doesn't have the appropriate permissions to create the configuration file in the setup directory
pt_BR: ERRO: O sistema não tem as permissões necessárias para criar o arquivo de parâmetros no diretório de configuração

en: ERROR: The system doesn't have the appropriate permissions to update the configuration file in the setup directory
pt_BR: ERRO: O sistema não tem as permissões necessárias para atualizar o arquivo de parâmetros no diretório de configuração

en: Edit Authorized Replier List
pt_BR: Editar Lista de Autorizados a Responder

en: Edit Categories
pt_BR: Editar Categorias

en: Edit Columns to Display
pt_BR: Editar Colunas a Exibir

en: Edit Fields to Display
pt_BR: Editar Campos a Exibir

en: Edit Incident Redemption
pt_BR: Editar Compensação do Incidente

en: Edit Notification List
pt_BR: Editar Lista de Notificação

en: Edit Option
pt_BR: Editar Opção

en: Edit Phone Support Categories
pt_BR: Editar Categorias de Suporte Telefônico

en: Edit Priorities
pt_BR: Editar Prioridades

en: Edit Releases
pt_BR: Editar Versões

en: Edit Signature
pt_BR: Editar Assinatura

en: Email (subject: '%1$s') associated by %2$s
pt_BR: Email (assunto: '%1$s') associado por %2$s

en: Email (subject: '%1$s') disassociated by %2$s
pt_BR: Email (assunto: '%1$s') desassociado por %2$s

en: Email Account:
pt_BR: Conta de Email:

en: Email Address
pt_BR: Endereço de Email

en: Email Address Prefix:
pt_BR: Prefixo do Endereço de Email:

en: Email Address to Send Saved Messages:
pt_BR: Endereço de Email para Enviar Mensagens Salvas:

en: Email Address:
pt_BR: Endereço de Email:

en: Email Addresses To Send Errors To:
pt_BR: Endereços de Email para Enviar Erros:

en: Email Addresses To Send Information To:
pt_BR: Endereços de Email para Enviar Informações:

en: Email Alias
pt_BR: Email Alternativo

en: Email Blocking
pt_BR: Bloqueio de Email

en: Email Counts
pt_BR: Contagem de Emails

en: Email Draft Interface:
pt_BR: Interface de Rascunho de Email:

en: Email Error Logging System:
pt_BR: Sistema de Registro de Erros via Email:

en: Email Integration Feature:
pt_BR: Funcionalidade de Integração com Email:

en: Email List:
pt_BR: Lista de Emails:

en: Email Notifications
pt_BR: Notificações por Email

en: Email Recipient Type Flag:
pt_BR: Flag do Tipo de Destinatário de Email

en: Email Reminder System Status Information:
pt_BR: Informação de Status do Sistema de Lembretes via Email

en: Email Routing Interface:
pt_BR: Interface de Roteamento de Email:

en: Email Signature
pt_BR: Assinatura de Email

en: Email Spell Checker:
pt_BR: Verificador Ortográfico de Email:

en: Email Time Spent
pt_BR: Tempo Gasto com Emails

en: Email Workload by Time of day
pt_BR: Carga de Emails por Hora do dia

en: Email by Time Period
pt_BR: Email por Período de Tempo

en: Email by time period
pt_BR: Email por período de tempo

en: Email from '%1$s' blocked
pt_BR: Email de '%1$s' bloqueado

en: Email message draft updated by %1$s
pt_BR: Rascunho de mensagem de email atualizado por %1$s

en: Email message saved as a draft by %1$s
pt_BR: Mensagem de email salva como rascunho por %1$s

en: Email routed from %1$s
pt_BR: Email roteado de %1$s

en: Email will be re-sent from original sender, including any attachments.
pt_BR: O email será reenviado no nome do remetente original, e incluirá eventuais anexos.

en: Email will be re-sent from your name, NOT original sender's, and without any attachments.
pt_BR: O email será reenviado em SEU nome, NÃO o do remetente original, e sem nenhum anexo.

en: Emails are Associated
pt_BR: Emails são Associados

en: Emails are Received or Sent
pt_BR: Emails Forem Enviados ou Recebidos

en: Emails are associated to existing issues
pt_BR: Emails são associados a chamados existentes

en: Emails by Customers
pt_BR: Emails por Clientes

en: Emails by Staff
pt_BR: Emails por Membros da Equipe

en: Empty Subject Header
pt_BR: Cabeçalho de Assunto Vazio

en: Enabled
pt_BR: Ativado(a)

en: End
pt_BR: Fim

en: End date
pt_BR: Data final

en: End time in the future.
pt_BR: Hora final no futuro.

en: End:
pt_BR: Fim:

en: Enter Impact Analysis
pt_BR: Informe Análise de Impacto

en: Enter the details below:
pt_BR: Informe os detalhes abaixo:

en: Entered By
pt_BR: Registrada Por

en: Equals
pt_BR: Igual a

en: Error
pt_BR: Erro

en: Error: An error occurred while trying to run your query.
pt_BR: Erro: Ocorreu um erro ao tentar rodar sua consulta.

en: Error: No user account was found matching the entered email address.
pt_BR: Erro: Nenhuma conta de usuário correspondente ao endereço de email informado foi encontrada.

en: Error: Please configure the email address domain.
pt_BR: Erro: Por favor configure o domínio do endereço de email.

en: Error: Please configure the email address prefix.
pt_BR: Erro: Por favor configure o prefixo dos endereços de email.

en: Error: Please provide the email account ID.
pt_BR: Erro: Por favor informe o ID da conta de email.

en: Error: Please provide your email address.
pt_BR: Erro: Por favor informe seu endereço de email.

en: Error: The associated user for the email routing interface needs to be set.
pt_BR: Erro: O usuário associado à interface de roteamento de email precisa ser configurado.

en: Error: The email address specified is already associated with an user in the system.
pt_BR: Erro: o endereço de email informado já está associado a um usuário do sistema.

en: Error: The email draft interface is disabled.
pt_BR: Erro: a interface de rascunho de email está desativada.

en: Error: The email message was empty
pt_BR: Erro: A mensagem de email estava vazia

en: Error: The email message was empty.
pt_BR: Erro: A mensagem de email estava vazia.

en: Error: The email routing interface is disabled.
pt_BR: Erro: A interface de roteamento de email está desativada.

en: Error: The internal note routing interface is disabled.
pt_BR: Erro: A interface de roteamento de notas internas está desativada.

en: Error: The issue #%1 could not be found
pt_BR: Erro: O chamado #%1 não foi encontrado

en: Error: The issue #%1 could not be found.
pt_BR: Erro: O chamado #%1 não foi encontrado.

en: Error: The issue could not be found.
pt_BR: Erro: O chamado não foi encontrado.

en: Error: The routed email had no associated Eventum issue ID or had an invalid recipient address.
pt_BR: Erro: O email roteado não estava associado a nenhum número de chamado no Eventum ou continha um endereço de destinatário inválido.

en: Error: The routed note had no associated Eventum issue ID or had an invalid recipient address.
pt_BR: Erro: A nota roteada não estava associado a nenhum número de chamado no Eventum ou continha um endereço de destinatário inválido.

en: Error: You are not allowed to view the requested FAQ entry.
pt_BR: Erro: Você não tem permissão para visualizar a entrada de FAQ solicitada.

en: Error: Your user status is currently set as inactive. Please contact your local system administrator for further information.
pt_BR: Erro: Seu status de usuário está definido como inativo. Por favor
                  entre em contato com seu administrador local para maiores informações.

en: Error: the given email address is not allowed to be added to the notification list.
pt_BR: Erro: o endereço de email informado não tem permissão para ser adicionado à lista de notificação.

en: Error: the issue is already unassigned.
pt_BR: Erro: o chamado já está sem usuário designado.

en: Error: you are already authorized to send emails in this issue.
pt_BR: Erro: você já está autorizado a enviar emails neste chamado.

en: Est Dev Time
pt_BR: Tempo Estimado de Desenvolvimento

en: Estimated Dev. Time
pt_BR: Tempo Estimado de Desenvolvimento

en: Estimated Dev. Time (only numbers)
pt_BR: Tempo Estimado de Desenvolvimento (só números)

en: Estimated Dev. Time:
pt_BR: Tempo Estimado de Desenvolvimento:

en: Estimated Development Time
pt_BR: Tempo Estimado de Desenvolvimento

en: Estimated Development Time Field
pt_BR: Campo Tempo Estimado de Desenvolvimento

en: Estimated Development Time by Category
pt_BR: Tempo de Desenvolvimento Estimado por Categoria

en: Estimated time (Hours)
pt_BR: Tempo estimado (horas)

en: Eventum Emails
pt_BR: Emails do Eventum

en: Eventum Installation
pt_BR: Instalação do Eventum

en: Eventum Issues search
pt_BR: Busca de chamados do Eventum

en: Eventum Relative URL
pt_BR: URL Relativa do Eventum

en: Eventum was unable to route your email
pt_BR: O Eventum não pôde rotear seu email

en: Existing Accounts:
pt_BR: Contas Existentes:

en: Existing Actions:
pt_BR: Ações Existentes

en: Existing Authorized Repliers for this Issue
pt_BR: Autorizados a Responder para este Chamado

en: Existing Canned Email Responses:
pt_BR: Respostas Prontas de Email Existentes:

en: Existing Categories:
pt_BR: Categorias Existentes:

en: Existing Conditions:
pt_BR: Condições Existentes:

en: Existing Custom Fields
pt_BR: Campos Personalizados Existentes

en: Existing Customer Account Managers:
pt_BR: Gerentes de Contas de Clientes Existentes:

en: Existing Customer Quick Notes
pt_BR: Notas Rápidas de Cliente Existentes

en: Existing Customizations:
pt_BR: Personalizações Existentes:

en: Existing Groups
pt_BR: Grupos Existentes

en: Existing Internal FAQ Entries:
pt_BR: Entradas de FAQ Interna Existentes

en: Existing Issue
pt_BR: Chamado Existente

en: Existing Issue Reminders
pt_BR: Lembretes de Chamados Existentes

en: Existing Link Filters
pt_BR: Filtros de Link Existentes

en: Existing News Entries
pt_BR: Notícias Existentes

en: Existing Phone Support Categories
pt_BR: Categorias de Suporte Telefônico Existentes

en: Existing Priorities
pt_BR: Prioridades Existentes

en: Existing Projects
pt_BR: Projetos Existentes

en: Existing Releases:
pt_BR: Versões Existentes

en: Existing Resolutions:
pt_BR: Resoluções Existentes

en: Existing Round Robin Entries:
pt_BR: Designações Round Robin Existentes:

en: Existing Statuses:
pt_BR: Status Existentes:

en: Existing Subscribers for this Issue
pt_BR: Assinantes Existentes para este Chamado

en: Existing Users
pt_BR: Usuários Existentes

en: Expand all collapsed cells
pt_BR: Expandir todas as células recolhidas

en: Expand collapsed cell
pt_BR: Expandir célula recolhida

en: Expected Resolution Date
pt_BR: Data Esperada de Resolução

en: Expected Resolution Date:
pt_BR: Data Esperada de Resolução:

en: Export Data:
pt_BR: Exportar Dados:

en: Export to Excel
pt_BR: Exportar para Excel

en: Extra Note Recipients:
pt_BR: Destinatários Extras da Nota:

en: Field
pt_BR: Campo

en: Field Options
pt_BR: Opções do Campo

en: Field Type
pt_BR: Tipo do Campo

en: Field to Graph
pt_BR: Campo a Plotar no Gráfico

en: Field:
pt_BR: Campo:

en: File
pt_BR: Arquivo

en: Filenames
pt_BR: Arquivos

en: Files
pt_BR: Arquivos

en: Files are Attached
pt_BR: Arquivos são Anexados

en: Files are attached to existing issues
pt_BR: Arquivos são anexados a chamados existentes

en: Filter by Arrival Date:
pt_BR: Filtrar por Data de Chegada:

en: First Response By Staff
pt_BR: Primeira Resposta da Equipe

en: First Response Date
pt_BR: Data da Primeira Resposta

en: First Response by Staff
pt_BR: Primeira Resposta da Equipe

en: Fix Spelling
pt_BR: Corrigir Ortografia

en: For example
pt_BR: Por exemplo

en: For example, you could use this page so that only users of the role "<i>standard user</i>" (and higher ranking roles) are able to set the category or release fields when reporting a new issue.
pt_BR: Por exemplo, você pode usar esta página para definir que somente usuários com o perfil de "<i>usuário padrão</i>" (e perfis com ranking mais elevado) possam selecionar valores para os campos 'Categoria' e 'Release' ao abrir um novo chamado.

en: From
pt_BR: De

en: From:
pt_BR: De:

en: Full Name
pt_BR: Nome Completo

en: Full Name:
pt_BR: Nome Completo:

en: Further Requirements
pt_BR: Requisitos Adicionais

en: General Setup
pt_BR: Configuração Geral

en: Generate
pt_BR: Gerar

en: Get a Notification When
pt_BR: Receba uma Notificação Quando

en: Global Search
pt_BR: Busca Global

en: Go
pt_BR: Exibir

en: Go Back
pt_BR: Voltar

en: Graphical Stats
pt_BR: Estatísticas Gráficas

en: Greater Than
pt_BR: Maior Que

en: Greater or Equal
pt_BR: Maior ou Igual

en: Greater than %1$s
pt_BR: Maior que %1$s

en: Group
pt_BR: Grupo

en: Group By
pt_BR: Agrupar Por

en: Group:
pt_BR: Grupo:

en: Handler
pt_BR: Responsável

en: Hello,
    
    We just received a request to create a new account in %1
    For security reasons we need you to confirm this request so we can finish the account creation process.
    
    If this is not a real request from you, or you are not interested in creating a new account anymore, please disregard this email. In a week the request will be erased automatically. However, if you would like to confirm the new account, please do so by visiting the URL below:
pt_BR: Olá,
    
    Recebemos uma solicitação para criar uma conta no %1
    Por motivos de segurança precisamos que você confirme esta solicitação para que possamos concluir o processo de criação da conta.
    
    Se a solicitação não partiu de você, ou se você não tiver mais interesse em criar uma nova conta, por favor desconsidere esta mensagem. A solicitação será excluída automaticamente em uma semana. Entretanto, se você deseja confirmar a nova conta, visite a URL abaixo:

en: Hello,
    
    We just received a request to create a new random password for your account in %1. For security reasons we need you to confirm this request so we can finish the password creation process.
    
    If this is not a real request from you, or if you don't need a new password anymore, please disregard this email.
    
    However, if you would like to confirm this request, please do so by visiting the URL below:
pt_BR: Olá,
    
    Recebemos uma solicitação para criar uma nova senha aleatória para você no %1. Por motivos de segurança precisamos que você confirme esta solicitação para que possamos concluir o processo de criação da senha.
    
    Se a solicitação não partiu de você, ou se você não precisar mais de uma nova senha, por favor desconsidere esta mensagem.
    
    Entretanto, se você deseja confirmar esta solicitação, visite a URL abaixo:

en: Help
pt_BR: Ajuda

en: Help Topics
pt_BR: Tópicos de Ajuda

en: Hide Associated Emails
pt_BR: Ocultar Emails Associados

en: Hide Closed Issues
pt_BR: Esconder Chamados Fechados

en: History of Changes
pt_BR: Histórico de Mudanças

en: History of Changes to Issue
pt_BR: Histórico de Mudanças do Chamado

en: History of Reminders Triggered for Issue
pt_BR: Histórico de Lembretes Disparados para o Chamado

en: Home
pt_BR: Residencial

en: Host Alias:
pt_BR: Alias de Host:

en: Hours
pt_BR: Horas

en: However, the following errors were encountered:
pt_BR: Entretanto, os seguintes erros foram encontrados:

en: I Forgot My Password
pt_BR: Esqueci Minha Senha

en: ID
pt_BR: Número

en: IMAP Folder
pt_BR: Pasta IMAP

en: IMAP over SSL
pt_BR: IMAP sobre SSL

en: IMAP over SSL (self-signed)
pt_BR: IMAP sobre SSL (auto-assinado)

en: IMAP, no TLS
pt_BR: IMAP, sem TLS

en: IMAP, with TLS
pt_BR: IMAP, com TLS

en: IMAP, with TLS (self-signed)
pt_BR: IMAP, com TLS (auto-assinado)

en: IRC Notifications:
pt_BR: Notificações via IRC:

en: If enabled, Eventum will look in the subject line of incoming notes/emails to determine which issue they should be associated with.
pt_BR: Se esta funcionalidade estiver ativada, o Eventum lerá o assunto dos emails/notas entrantes para determinar a qual chamado devem ser associados.

en: If no canned email responses are available through the Email window, please contact an user with the appropriate permissions (administrator or manager) to add some for you.
pt_BR: Se nenhuma resposta pronta de email estiver disponível na janela de Email, por favor entre em contato com algum usuário que tenha as permissões apropriadas (administrador do sistema ou gestor de projeto) para criar algumas para você.

en: If this option is enabled, users with a role of Reporter will only be able to see issues they reported.
pt_BR: Se esta opção estiver ativada, usuários com perfil de Reclamante só poderão
    visualizar chamados que eles mesmos abriram.

en: If yes, this reminder will not activate on weekends and time will not accumulate on the weekends.
pt_BR: Caso sim, este lembrete não será ativado e o tempo não será acumulado nos fins de semana.

en: If you check this, you cannot leave a copy of messages on the server.
pt_BR: Se você marcar esta opção, não poderá deixar uma cópia das mensagens no servidor.

en: If you close this window, you will lose your message
pt_BR: Se você fechar a janela, perderá sua mensagem

en: If you don't know who should be the assigned person for this new issue, assign it to your Project Lead.
pt_BR: Se você estiver indeciso sobre quem designar para atender este novo chamado, designe o Líder de Projeto.

en: Ignore Issue Status Changes
pt_BR: Ignorar Mudanças de Status de Chamados

en: Impact <br />Analysis
pt_BR: Análise <br />de Impacto

en: Impact Analysis
pt_BR: Análise de Impacto

en: Impact analysis removed by %1$s
pt_BR: Análise de impacto excluída por %1$s

en: Impact analysis submitted by %1$s
pt_BR: Análise de impacto submetida por %1$s

en: Important Notices
pt_BR: Avisos Importantes

en: In Notification List
pt_BR: Na Lista de Notificação

en: In Past
pt_BR: Nas Últimas

en: In Past %1$s hours
pt_BR: Nas Últimas %1$s horas

en: In order for %1 to work properly, you must enable cookie support in your browser. Please login again and accept all cookies coming from it.
pt_BR: Para que o %1 possa funcionar adequadamente, você deve ativar o suporte a cookies em seu navegador. Por favor faça login novamente e aceite todos os cookies que forem enviados.

en: In order to check if your permissions are setup correctly visit the
pt_BR: Para verificar se suas permissões estão configuradas corretamente, visite a página

en: In order to do that, however, the administrator of the system needs to configure email accounts to make the software download the email messages from the appropriate POP3/IMAP server.
pt_BR: Para fazer isso, entretanto, o administrador do sistema deve configurar contas de correio para que o Eventum baixe as mensagens do servidor POP3/IMAP apropriado.

en: Inactive
pt_BR: Inativo

en: Incident Types to Redeem
pt_BR: Tipos de Incidentes para Compensar

en: Include expired contracts
pt_BR: Incluir contratos expirados

en: Includes issue count, Developer email Count, Customer Email Count, Customers count by Support Level
pt_BR: Inclui contagens de chamados, de emails de desenvolvedores, de emails de clientes, de clientes por Nível de Suporte

en: Incoming
pt_BR: De entrada

en: Initial Description
pt_BR: Descrição Inicial

en: Initial Impact Analysis
pt_BR: Análise de Impacto Inicial

en: Initial Status for New Issues
pt_BR: Status Inicial para Novos Chamados

en: Installation Instructions
pt_BR: Instruções de Instalação

en: Integer
pt_BR: Número Inteiro

en: Internal FAQ
pt_BR: FAQ Interna

en: Internal Note Routing Interface:
pt_BR: Interface de Roteamento de Notas Internas:

en: Internal Notes
pt_BR: Notas Internas

en: Internal Users
pt_BR: Usuários Internos

en: Interval
pt_BR: Passo

en: Is NULL
pt_BR: É NULO

en: Is Null
pt_BR: É Nulo

en: Is between %1$s-%2$s-%3$s AND %4$s-%5$s-%6$s
pt_BR: Está entre %1$s-%2$s-%3$s E %4$s-%5$s-%6$s

en: Is greater than %1$s-%2$s-%3$s
pt_BR: É maior que %1$s-%2$s-%3$s

en: Is less than %1$s-%2$s-%3$s
pt_BR: É menor que %1$s-%2$s-%3$s

en: Issue
pt_BR: Chamado

en: Issue #
pt_BR: Número do Chamado

en: Issue #%1$s Details
pt_BR: Detalhes do Chamado #%1$s

en: Issue Count
pt_BR: Contagem de Chamados

en: Issue Counts
pt_BR: Contagem de Chamados

en: Issue Details
pt_BR: Detalhes do Chamado

en: Issue ID
pt_BR: Número do Chamado

en: Issue ID:
pt_BR: Número do Chamado:

en: Issue Overview
pt_BR: Visão Geral do Chamado

en: Issue Priorities
pt_BR: Prioridades

en: Issue details are updated
pt_BR: Detalhes do chamado são atualizados

en: Issue is Closed
pt_BR: Chamado For Fechado

en: Issues
pt_BR: Chamados

en: Issues Closed
pt_BR: Chamados Fechados

en: Issues Created Between
pt_BR: Chamados Abertos Entre

en: Issues are Closed
pt_BR: Chamados são fechados

en: Issues are Updated
pt_BR: Chamados são Atualizados

en: Issues by Assignment
pt_BR: Chamados por Designação

en: Issues by Category
pt_BR: Chamados por Categoria

en: Issues by Priority
pt_BR: Chamados por Prioridade

en: Issues by Release
pt_BR: Chamados por Versão

en: Issues by Status
pt_BR: Chamados por Status

en: Issues by User
pt_BR: Chamados Por Usuário

en: Issues in CSC
pt_BR: Chamados em CSC

en: Issues with only status changed
pt_BR: Chamados em que apenas o status foi modificado

en: Issues/Customers matching criteria
pt_BR: Chamados/Clientes que correspondem ao critério

en: It could have been converted to an email.
pt_BR: Ela pode ter sido convertida em um email.

en: It will remove all of its associated entries as well (issues, notes, attachments,netc), so please click OK to confirm.
pt_BR: Também serão excluídos todos os registros associados (chamados,
    notas, anexos), então clique OK para confirmar.

en: Keep Current Assignments:
pt_BR: Manter Designados Atuais:

en: Keep form open to report another issue
pt_BR: Manter tela aberta para abrir novo chamado

en: Keyword(s)
pt_BR: Palavra(s)-chave

en: Keyword(s):
pt_BR: Palavra(s)-chave:

en: Label
pt_BR: Legenda

en: Label:
pt_BR: Legenda:

en: Last Action Date
pt_BR: Data da Última Ação

en: Last Outgoing Msg
pt_BR: Última Mensagem Sainte

en: Last Response
pt_BR: Última Resposta

en: Last Response Date
pt_BR: Data da Última Resposta

en: Last Response by Staff
pt_BR: Última Resposta da Equipe

en: Last Update
pt_BR: Última Atualização

en: Last Updated
pt_BR: Última Atualização

en: Last Updated Date
pt_BR: Data da Última Atualização

en: Last updated
pt_BR: Última atualização

en: Leave Copy of Messages On Server
pt_BR: Deixar Uma Cópia das Mensagens no Servidor

en: Left
pt_BR: Restante

en: Less Than
pt_BR: Menor Que

en: Less or Equal
pt_BR: Menor ou Igual

en: Less than %1$s
pt_BR: Menor que %1$s

en: Levels:
pt_BR: Níveis:

en: Line
pt_BR: Linha

en: Link Filters
pt_BR: Filtros de Link

en: Link filters are used to replace text such as '%1' with an automatic link to some external resource. It uses regular expressions to replace the text. Specify the search pattern in the pattern field without delimiters. Specify the entire string you would like to use as a replacement with $x to insert the matched text.
pt_BR: Filtros de link são usados para substituir texto como '%1' com um link automático para algum recurso externo. Um filtro usa expressões regulares para substituir o texto. Informe o padrão de busca sem delimitadores no campo de padrão. Informe com $x a string completa que deseja utilizar para substituir o texto correspondente ao padrão.

en: List Issues
pt_BR: Listar Chamados

en: List Removed Emails
pt_BR: Listar Emails Excluídos

en: Listing / Searching for Issues
pt_BR: Listando / Buscando Chamados

en: Log Page:
pt_BR: Página de Log:

en: Login Time Spent
pt_BR: Tempo Gasto de Login

en: Logout
pt_BR: Logoff

en: Mail Queue Log
pt_BR: Log da Fila de Correio

en: Mail Queue for Issue #%1
pt_BR: Fila de Email para o Chamado #%1

en: Mailbox
pt_BR: Pasta IMAP

en: Manage Canned Email Responses
pt_BR: Gerenciar Respostas Prontas de Email

en: Manage Categories
pt_BR: Gerenciar Categorias

en: Manage Columns to Display
pt_BR: Gerenciar Colunas a Exibir

en: Manage Custom Fields
pt_BR: Gerenciar Campos Personalizados

en: Manage Customer Account Managers
pt_BR: Gerenciar Gerentes de Contas de Clientes

en: Manage Customer Quick Notes
pt_BR: Gerenciar Notas Rápidas de Cliente

en: Manage Email Accounts
pt_BR: Gerenciar Contas de Email

en: Manage Groups
pt_BR: Gerenciar Grupos

en: Manage Internal FAQ
pt_BR: Gerenciar FAQ Interna

en: Manage Issue Reminders
pt_BR: Gerenciar Lembretes de Chamados

en: Manage Issue Resolutions
pt_BR: Gerenciar Resoluções de Chamados

en: Manage Link Filters
pt_BR: Gerenciar Filtros de Link

en: Manage News
pt_BR: Gerenciar Notícias

en: Manage Phone Support Categories
pt_BR: Gerenciar Categorias de Suporte Telefônico

en: Manage Priorities
pt_BR: Gerenciar Prioridades

en: Manage Projects
pt_BR: Gerenciar Projetos

en: Manage Releases
pt_BR: Gerenciar Versões

en: Manage Reminder Actions
pt_BR: Gerenciar Ações de Lembretes

en: Manage Reminder Conditions
pt_BR: Gerenciar Condições de Lembretes

en: Manage Round Robin Assignments
pt_BR: Gerenciar Designações Round Robin

en: Manage Statuses
pt_BR: Gerenciar os Status

en: Manage Time Tracking Categories
pt_BR: Gerenciar Categorias de Apontamento de Tempo

en: Manage Users
pt_BR: Gerenciar Usuários

en: Manager
pt_BR: Gestor

en: Manager:
pt_BR: Líder:

en: Mark Issue as Duplicate
pt_BR: Marcar Chamado como Duplicata

en: Mark as Duplicate
pt_BR: Marcar como Duplicata

en: Max
pt_BR: Máx

en: Med
pt_BR: Mdn

en: Members
pt_BR: Membros

en: Message
pt_BR: Mensagem

en: Message:
pt_BR: Mensagem:

en: Min
pt_BR: Mín

en: Min. Role
pt_BR: Perfil Mínimo

en: Minimum Role
pt_BR: Perfil Mínimo

en: Minimum User Role
pt_BR: Perfil Mínimo de Usuário

en: Misspelled Words:
pt_BR: Palavras Incorretas:

en: Mobile
pt_BR: Móvel

en: Module / Directory
pt_BR: Módulo / Diretório

en: Monday
pt_BR: Segunda

en: Month
pt_BR: Mês

en: Most of the time users will want to run common used queries against the issue database, and this is a feature perfect for such situations, just create a custom query in this screen and run it from the Issue Listing page.
pt_BR: Na maior parte do tempo os usários rodarão consultas semelhantes na base de dados de chamados. Esta funcionalidade é ideal para essas situações. Simplesmente crie uma consulta personalizada nesta tela e rode-a a partir da página de Listagem de Chamados.

en: Move
pt_BR: Mover

en: Move Message To
pt_BR: Mover Mensagem Para

en: Multiple Combo Box
pt_BR: Caixa de Combinação Múltipla

en: My Assignments
pt_BR: Meus Chamados

en: MySQL Database
pt_BR: Base de Dados MySQL

en: MySQL Password:
pt_BR: Senha do MySQL:

en: MySQL Server Hostname
pt_BR: Hostname do Servidor MySQL

en: MySQL Table Prefix
pt_BR: Prefixo de Tabela MySQL

en: MySQL Username
pt_BR: Usuário do MySQL

en: NOTE: For security reasons it is highly recommended that the default password be changed as soon as possible.
pt_BR: NOTA: Por motivos de segurança é altamente recomendado que a senha padrão seja trocada tão logo seja possível.

en: NOTE: If you need to send new information regarding this issue, please use the EMAIL related buttons available at the bottom of the screen.
pt_BR: NOTA: Se você necessita enviar novas informações sobre o chamado, por favor use os botões relacionados a EMAIL no final da tela.

en: NOTE: You may report issues without the need to login by using the following URL:
pt_BR: NOTA: Você pode abrir chamados sem necessidade de fazer login através da seguinte URL:

en: Name
pt_BR: Nome

en: Name:
pt_BR: Nome:

en: New Alias
pt_BR: Novo Email Alternativo

en: New Attachment
pt_BR: Novo Anexo

en: New Issue
pt_BR: Chamado Novo

en: New Issues Assigned
pt_BR: Novos Chamados Designados

en: New Password
pt_BR: Nova Senha

en: New Status for Issue
pt_BR: Novo Status do Chamado

en: New User information
pt_BR: Informações de novo usuário

en: New requirement submitted by %1$s
pt_BR: Novos requisitos submetidos por %1$s

en: News and Announcements
pt_BR: Notícias e Anúncios

en: Next
pt_BR: Avançar

en: Next Issue
pt_BR: Próximo Chamado

en: Next Message
pt_BR: Próxima Mensagem

en: Next Note
pt_BR: Próxima Nota

en: No
pt_BR: Não

en: No Customer Integration
pt_BR: Sem Integração com Clientes

en: No Drafts Found
pt_BR: Nenhum Rascunho foi Encontrado

en: No Emails Found
pt_BR: Nenhum Email foi Encontrado

en: No FAQ entries could be found.
pt_BR: Nenhuma entrada de FAQ foi encontrada.

en: No Notes Found
pt_BR: Nenhuma Nota foi Encontrada

en: No Phone Calls Found
pt_BR: Nenhuma Chamada Telefônica foi Encontrada

en: No Reminder Entries Found
pt_BR: Nenhuma Entrada de Lembrete foi Encontrada

en: No Time Entries Found
pt_BR: Nenhuma Entrada de Tempo foi Encontrada

en: No Workflow Management
pt_BR: Sem Gerenciamento de Workflow

en: No account managers could be found.
pt_BR: Nenhum gerente de contas foi encontrado.

en: No actions could be found.
pt_BR: Nenhuma ação foi encontrada.

en: No aliases could be found.
pt_BR: Nenhum email alternativo foi encontrado.

en: No associated emails could be found.
pt_BR: Nenhum email associado foi encontrado.

en: No attachments could be found.
pt_BR: Nenhum anexo foi encontrado.

en: No authorized repliers could be found.
pt_BR: Nenhum autorizado a responder foi encontrado.

en: No canned email responses could be found.
pt_BR: Nenhuma resposta pronta de email foi encontrada.

en: No categories could be found.
pt_BR: Nenhuma categoria foi encontrada.

en: No changes could be found.
pt_BR: Nenhuma mudança foi encontrada.

en: No checkins could be found.
pt_BR: Nenhum checkin foi encontrado.

en: No conditions could be found.
pt_BR: Nenhuma condição foi encontrada.

en: No custom fields could be found.
pt_BR: Nenhum campo personalizado foi encontrado.

en: No custom fields for this project
pt_BR: Este projeto não tem campos personalizados

en: No custom searches could be found.
pt_BR: Nenhuma busca personalizada foi encontrada.

en: No customizations could be found.
pt_BR: Nenhuma personalização foi encontrada.

en: No data found
pt_BR: Nenhum dado foi encontrado.

en: No email accounts could be found.
pt_BR: Nenhuma conta de email foi encontrada.

en: No email drafts could be found.
pt_BR: Não foi encontrado nenhum rascunho de email.

en: No emails could be found.
pt_BR: Nenhum email foi encontrado.

en: No entries could be found.
pt_BR: Nenhuma entrada foi encontrada.

en: No group associated with issue %1$s
pt_BR: Nenhum grupo associado ao chamado %1$s

en: No groups could be found.
pt_BR: Nenhum grupo foi encontrado.

en: No internal notes could be found.
pt_BR: Nenhuma nota interna foi encontrada.

en: No issues associated
pt_BR: Nenhum chamado associado

en: No issues closed this time period
pt_BR: Nenhum chamado fechado neste período

en: No issues could be found.
pt_BR: Nenhum chamado foi encontrado.

en: No issues touched this time period
pt_BR: Nenhum chamado modificado neste período

en: No issues with only status changed this time period
pt_BR: Nenhum chamado em que apenas o status foi modificado neste período

en: No link filters could be found.
pt_BR: Nenhum filtro de link foi encontrado.

en: No mail queue could be found.
pt_BR: Nenhuma fila de email foi encontrada.

en: No news entries could be found.
pt_BR: Nenhuma notícia foi encontrada.

en: No notes could be found.
pt_BR: Nenhuma nota foi encontrada.

en: No phone calls recorded yet.
pt_BR: Nenhuma chamada telefônica registrada até o momento.

en: No phone support categories could be found.
pt_BR: Nenhuma categoria de suporte telefônico foi encontrada.

en: No priorities could be found.
pt_BR: Nenhuma prioridade foi encontrada.

en: No projects could be found.
pt_BR: Nenhum projeto foi encontrado.

en: No releases could be found.
pt_BR: Nenhuma versão foi encontrada.

en: No reminders could be found.
pt_BR: Nenhum lembrete foi encontrado.

en: No resolution date given
pt_BR: Nenhuma data de resolução fixada

en: No resolutions could be found.
pt_BR: Nenhuma resolução foi encontrada.

en: No round robin entries could be found.
pt_BR: Nenhuma designação round robin foi encontrada.

en: No spelling mistakes could be found.
pt_BR: Nenhum erro ortográfico foi encontrado.

en: No statuses could be found.
pt_BR: Nenhum status foi encontrado.

en: No subscribers could be found.
pt_BR: Nenhum assinante foi encontrado.

en: No time tracking categories could be found.
pt_BR: Nenhuma categoria de apontamento de tempo foi encontrada.

en: No time tracking entries could be found.
pt_BR: Nenhuma entrada de apontamento de tempo foi encontrada.

en: No users could be found.
pt_BR: Nenhum usuário foi encontrado.

en: None
pt_BR: Nenhum

en: Note
pt_BR: Nota

en: Note Address Prefix:
pt_BR: Prefixo do Endereço de Nota:

en: Note Recipient Type Flag:
pt_BR: Flag do Tipo de Destinatário de Nota

en: Note routed from %1$s
pt_BR: Nota roteada de %1$s

en: Note:
pt_BR: Nota:

en: Note: Please enter your email address below and a new random password will be created and assigned to your account. For security purposes a confirmation message will be sent to your email address and after confirming it the new password will be then activated and sent to you.
pt_BR: Nota: Por favor informe seu endereço de email abaixo. Uma nova senha aleatória será criada e associada à sua conta. Por motivos de segurança uma mensagem de confirmação será enviada para o seu endereço de email e, após a confirmação, a nova senha será ativada e enviada para você.

en: Note: The current maximum allowed upload file size is
pt_BR: Nota: O tamanho máximo permitido no momento para arquivos enviados é

en: Note: The current maximum allowed upload file size is %1
pt_BR: Nota: O tamanho máximo permitido no momento para arquivos enviados é %1

en: Note: The values in this field can be changed by going in the administration section of this application and editing the appropriate atributes of a project. If you do not have the needed permissions to do so, please contact your local Eventum administrator.
pt_BR: Nota: Os valores neste campo podem ser modificados na seção de administração do sistema, nos atributos do projeto. Se você não tiver as permissões necessárias para fazê-lo, por favor entre em contato com seu administrador local do Eventum.

en: Notes
pt_BR: Notas

en: Notes are added to existing issues
pt_BR: Notas são adicionadas a chamados existentes

en: Notification List
pt_BR: Lista de Notificação

en: Notification List:
pt_BR: Lista de Notificação:

en: Notification Options
pt_BR: Opções de Notificação

en: Notification list entry (%1$s) added by %2$s
pt_BR: Entrada de lista de notificação (%1$s) adicionada por %2$s

en: Notification list entry (%1$s) removed by %2$s
pt_BR: Entrada de lista de notificação (%1$s) excluída por %2$s

en: Notification list entry ('%1$s') added by %2$s
pt_BR: Entrada de lista de notificação ('%1$s') adicionada por %2$s

en: Notification list entry ('%1$s') updated by %2$s
pt_BR: Entrada de lista de notificação ('%1$s') atualizada por %2$s

en: Notify Sender?
pt_BR: Notificar Remetente?

en: Number of Days
pt_BR: Número de Dias

en: Office
pt_BR: Comercial

en: One of the optimal uses of this feature is to create a separate 'issues' or 'support' POP3/IMAP account and ask your customers or end-users to send support questions, issues or suggestions to that mailbox. Eventum will then download the emails and provide them to the users of the system.
pt_BR: Um dos melhores usos desta funcionalidade é criar uma conta 'issues' ou 'support' separada no servidor POP3/IMAP e solicitar aos clientes ou usuários que enviem emails com chamados, perguntas ou sugestões para essa conta. O Eventum baixará esses emails e os exibirá aos usuários do sistema.

en: Only Download Unread Messages
pt_BR: Somente Baixar Mensagens Não Lidas

en: Only for Known Customers?
pt_BR: Somente para Clientes Conhecidos?

en: Only staff members listed in the assignment or authorized replier fields can send emails.
pt_BR: Somente membros designados para atender o chamado ou listados como autorizados a responder podem enviar emails.

en: Open Account Signup:
pt_BR: Solicitação de Conta:

en: Open Issues By Assignee
pt_BR: Chamados Abertos Por Designado

en: Open Issues By Reporter
pt_BR: Chamados Abertos Por Reclamante

en: Open the Emails Listing Page
pt_BR: Abrir a Página de Listagem de Emails

en: Open the Issue Details Page
pt_BR: Abrir a Página de Detalhes do Chamado

en: Open the Issue Listing Page
pt_BR: Abrir a Página de Listagem de Chamados

en: Operator
pt_BR: Operador

en: Operator:
pt_BR: Operador:

en: Options
pt_BR: Opções

en: Options to Graph
pt_BR: Opções a Plotar no Gráfico

en: Options:
pt_BR: Opções:

en: Order
pt_BR: Ordem

en: Other
pt_BR: Outro

en: Other Emails
pt_BR: Outros Emails

en: Other:
pt_BR: Outro:

en: Otherwise, you will be automatically redirected to the Issue Details Page in 5 seconds.
pt_BR: Caso contrário, você será automaticamente redirecionado para a Página de Detalhes do Chamado em 5 segundos.

en: Outgoing
pt_BR: De saída

en: Outgoing Email Sender Address
pt_BR: Endereço do Remetente dos Emails Saintes

en: Outgoing Email Sender Name
pt_BR: Nome do Remetente dos Emails Saintes

en: Outgoing email sent by %1$s
pt_BR: Email sainte enviado por %1$s

en: Overall Stats
pt_BR: Estatísticas Gerais

en: Overview or Details are Changed
pt_BR: Visão Geral ou Detalhes Forem Atualizados

en: Owner
pt_BR: Proprietário

en: POP3 over SSL
pt_BR: POP3 sobre SSL

en: POP3 over SSL (self-signed)
pt_BR: POP3 sobre SSL (auto-assinado)

en: POP3, no TLS
pt_BR: POP3, sem TLS

en: POP3, with TLS
pt_BR: POP3, com TLS

en: POP3, with TLS (self-signed)
pt_BR: POP3, com TLS (auto-assinado)

en: Password
pt_BR: Senha

en: Password Confirmation
pt_BR: Confirmação de Senha

en: Password Confirmation Success
pt_BR: Confirmação de Senha Bem-Sucedida

en: Password:
pt_BR: Senha:

en: Pattern
pt_BR: Padrão

en: Pattern: "%1"
pt_BR: Padrão: "%1"

en: Pending
pt_BR: Pendentes

en: Percentage Complete
pt_BR: Porcentagem Completada

en: Percentage Complete:
pt_BR: Porcentagem Completada:

en: Percentage complete should be between 0 and 100
pt_BR: Porcentagem completada deve estar entre 0 e 100

en: Percentages may not add up to exactly 100% due to rounding.
pt_BR: A soma das porcentagens pode não chegar a 100% devido a arrendondamento.

en: Performing action %1$s for issue # %2$s
pt_BR: Executando ação %1$s para o chamado # %2$s

en: Permanently Remove
pt_BR: Excluir Permanentemente

en: Phone Calls
pt_BR: Chamadas Telefônicas

en: Phone Number
pt_BR: Telefone

en: Phone Support entry removed by %1$s
pt_BR: Entrada de Suporte Telefônico excluída por %1$s

en: Phone Support entry submitted by %1$s
pt_BR: Entrada de Suporte Telefônico enviada por %1$s

en: Phone Time Spent
pt_BR: Tempo Gasto ao Telefone

en: Please Note: If you do not wish to receive any future email
    notifications from %1, please change your account preferences by
    visiting the URL below
pt_BR: Nota: Se você não deseja receber notificações por email do %1 no futuro, por favor modifique as preferências de sua conta através da URL abaixo

en: Please Note: If you do not wish to receive any future email notifications from %1, please change your account preferences by visiting the URL below
pt_BR: Nota: Se você não deseja receber notificações por email do %1 no futuro, por favor modifique as preferências de sua conta através da URL abaixo

en: Please assign the appropriate projects for this custom field.
pt_BR: Por favor selecione os projetos que devem ser associados ao campo personalizado.

en: Please assign the appropriate projects for this group.
pt_BR: Por favor selecione os projetos que devem ser associados a este grupo.

en: Please assign the appropriate projects for this news entry.
pt_BR: Por favor assinale os projetos que devem ser associados a esta notícia.

en: Please assign the appropriate projects for this status.
pt_BR: Por favor assinale os projetos que devem ser associados ao status.

en: Please assign the appropriate projects for this user.
pt_BR: Por favor assinale os projetos que devem ser associados ao usuário.

en: Please assign the appropriate support levels for this FAQ entry.
pt_BR: Por favor assinale os níveis de suporte que devem ser associados a esta entrada de FAQ.

en: Please assign the appropriate users for this group.
pt_BR: Por favor assinale os usuários que devem ser associados a este grupo.

en: Please assign the appropriate users for this round robin entry.
pt_BR: Por favor assinale os usuários que devem ser associados à designação round robin.

en: Please assign the manager of this group.
pt_BR: Por favor informe o gestor deste grupo.

en: Please assign the statuses for this project.
pt_BR: Por favor assinale os status que devem ser associados a este projeto.

en: Please assign the users for this project.
pt_BR: Por favor assinale os usuários que devem ser associados a este projeto.

en: Please choose
pt_BR: Por favor escolha

en: Please choose a category
pt_BR: Por favor escolha uma categoria

en: Please choose a customer
pt_BR: Por favor escolha um cliente

en: Please choose a field
pt_BR: Por favor escolha um campo

en: Please choose a priority
pt_BR: Por favor escolha uma prioridade

en: Please choose a project
pt_BR: Por favor escolha um projeto

en: Please choose a project that will be associated with this reminder.
pt_BR: Por favor escolha o projeto que será associado ao lembrete.

en: Please choose a status
pt_BR: Por favor escolha um status

en: Please choose an option
pt_BR: Por favor escolha uma opção

en: Please choose an user
pt_BR: Por favor escolha um usuário

en: Please choose at least one person to assign the new issues created remotely.
pt_BR: Por favor escolha pelo menos uma pessoa a ser designada para os novos chamados criados remotamente.

en: Please choose from one of the options below
pt_BR: Por favor escolha uma das opções abaixo

en: Please choose from one of the options below:
pt_BR: Por favor escolha uma das opções abaixo:

en: Please choose new values for the selected issues
pt_BR: Por favor escolha novos valores para os chamados selecionados

en: Please choose one of the following actions to take in regards to the selected email message
pt_BR: Por favor escolha uma das ações seguintes para ser executada na mensagem de email selecionada

en: Please choose the category for this new phone support entry.
pt_BR: Por favor escolha uma categoria para esta nova entrada de suporte telefônico.

en: Please choose the customer for this new note.
pt_BR: Por favor escolha o cliente para esta nova nota.

en: Please choose the customers that will be associated with this reminder.
pt_BR: Por favor escolha os clientes que serão associados ao lembrete.

en: Please choose the default category for remote invocations.
pt_BR: Por favor escolha a categoria padrão para invocações remotas.

en: Please choose the default category.
pt_BR: Por favor escolha a categoria padrão.

en: Please choose the default priority for remote invocations.
pt_BR: Por favor escolha a prioridade padrão para invocações remotas.

en: Please choose the default priority.
pt_BR: Por favor escolha a prioridade padrão.

en: Please choose the incident types to redeem for this issue.
pt_BR: Por favor escolha os tipos de incidentes a compensar para o chamado.

en: Please choose the initial status from one of the assigned statuses of this project.
pt_BR: Por favor escolha o status inicial dentre os status associados a este projeto.

en: Please choose the priorities that will be associated with this reminder.
pt_BR: Por favor escolha as prioridades que serão associadas ao lembrete.

en: Please choose the project for this FAQ entry.
pt_BR: Por favor escolha o projeto para esta entrada de FAQ.

en: Please choose the project that this new issue will apply to
pt_BR: Por favor escolha o projeto para o qual deseja abrir o chamado

en: Please choose the project that you wish to customize.
pt_BR: Por favor escolha o projeto que deseja personalizar

en: Please choose the project to be associated with this email account.
pt_BR: Por favor escolha o projeto que deve ser associado a esta conta de email.

en: Please choose the project.
pt_BR: Por favor escolha o projeto.

en: Please choose the reporter for remote invocations.
pt_BR: Por favor escolha o reclamante para invocações remotas.

en: Please choose the support levels that will be associated with this reminder.
pt_BR: Por favor escolha os níveis de suporte que serão associados ao lembrete.

en: Please choose the time tracking category for this new entry.
pt_BR: Por favor escolha a categoria de apontamento de tempo para esta nova entrada.

en: Please choose the type of email server to be associated with this email account.
pt_BR: Por favor escolha o tipo de servidor de email desta conta de email.

en: Please choose whether the SCM integration feature should be enabled or not.
pt_BR: Por favor escolha se a funcionalidade de integração SCM deve ser ativada ou não.

en: Please choose whether the anonymous posting feature should be allowed or not for this project
pt_BR: Por favor escolha se este projeto deve ou não permitir a abertura anônima de chamados

en: Please choose whether the daily tips feature should be enabled or not.
pt_BR: Por favor escolha se a funcionalidade de dicas diárias deve ser ativada ou não.

en: Please choose whether the email integration feature should be enabled or not.
pt_BR: Por favor escolha se a funcionalidade de integração com email deve ser ativada ou não.

en: Please choose whether the issue auto creation feature should be allowed or not for this email account
pt_BR: Por favor escolha se a funcionalidade de abertura automática de chamados deve ou não ser ativada para esta conta de email

en: Please choose whether the system should allow visitors to signup for new accounts or not.
pt_BR: Por favor escolha se o sistema deve permitir que visitantes possam solicitar contas de acesso ou não.

en: Please choose whether to show custom fields for remote invocations or not.
pt_BR: Por favor escolha se os campos personalizados devem ou não ser mostrados para invocações remotas.

en: Please choose which aliases need to be removed.
pt_BR: Por favor escolha quais emails alternativos devem ser excluídos.

en: Please choose which emails need to be associated.
pt_BR: Por favor escolha quais emails devem ser associados.

en: Please choose which emails need to be marked as deleted.
pt_BR: Por favor escolha quais emails devem ser marcados como excluídos.

en: Please choose which emails need to be permanently removed.
pt_BR: Por favor escolha quais emails devem ser excluídos permanentemente.

en: Please choose which emails need to be restored.
pt_BR: Por favor escolha quais emails devem ser restaurados.

en: Please choose which entries need to be disassociated with the current issue.
pt_BR: Por favor escolha quais entradas devem ser desassociadas do chamado atual.

en: Please choose which entries need to be removed.
pt_BR: Por favor escolha quais entradas devem ser excluídas.

en: Please choose which issues to update.
pt_BR: Por favor escolha os chamados que deseja atualizar.

en: Please click OK to confirm.
pt_BR: Por favor clique OK para confirmar.

en: Please contact the administrator of this application for assistance.
pt_BR: Por favor entre em contato com seu administrador local para maiores informações.

en: Please contact the administrator of this application for further assistance.
pt_BR: Por favor entre em contato com seu administrador local para maiores informações.

en: Please contact your local system administrator and ask for write privileges on the provided filename.
pt_BR: Por favor entre em contato com seu administrador local e solicite permissão de escrita no arquivo.

en: Please contact your local system administrator and ask for write privileges on the provided path.
pt_BR: Por favor entre em contato com seu administrador local e solicite permissão de escrita no diretório.

en: Please enter a comma separated list of valid mail address aliases for this project
pt_BR: Por favor informe uma lista separada por vírgulas de endereços de email alternativos válidos para este projeto.

en: Please enter a number for the rank of this FAQ entry.
pt_BR: Por favor informe um valor numérico para o rank desta entrada de FAQ.

en: Please enter a password of at least 6 characters.
pt_BR: Por favor informe uma senha de pelo menos 6 caracteres.

en: Please enter a pattern.
pt_BR: Por favor informe um padrão.

en: Please enter a replacement value.
pt_BR: Por favor informe um valor para substituição.

en: Please enter a valid email address for the sender address.
pt_BR: Por favor informe um endereço de email válido para o endereço do remetente.

en: Please enter a valid email address.
pt_BR: Por favor informe um endereço de email válido.

en: Please enter a valid issue ID.
pt_BR: Por favor informe um número de chamado válido.

en: Please enter a valid outgoing sender address for this project.
pt_BR: Por favor informe um endereço de remetente de email sainte válido para este projeto.

en: Please enter a valid port number for this email account.
pt_BR: Por favor informe um número de porta válido.

en: Please enter an issue to associate these emails with.
pt_BR: Por favor informe um chamado ao qual estes emails devem ser associados.

en: Please enter integers (or floating point numbers) on the time spent field.
pt_BR: Por favor entre com números inteiros (ou reais) no campo de tempo gasto.

en: Please enter the ID of the duplicated issue.
pt_BR: Por favor informe o número do chamado duplicado.

en: Please enter the IMAP folder for this email account.
pt_BR: Por favor informe a pasta IMAP desta conta de email.

en: Please enter the SMTP server hostname.
pt_BR: Por favor informe o hostname do servidor SMTP.

en: Please enter the SMTP server password.
pt_BR: Por favor informe a senha do servidor SMTP.

en: Please enter the SMTP server port number.
pt_BR: Por favor informe o número da porta do servidor SMTP.

en: Please enter the SMTP server username.
pt_BR: Por favor informe o usuário do servidor SMTP.

en: Please enter the abbreviation of this status.
pt_BR: Por favor informe a abreviação do status.

en: Please enter the alternate username for this installation of Eventum.
pt_BR: Por favor informe o usuário alternativo da base de dados desta instalação do Eventum.

en: Please enter the analysis for the changes required by this issue.
pt_BR: Por favor informe a análise para as mudanças exigidas por este chamado.

en: Please enter the checkout page URL for your SCM integration tool.
pt_BR: Por favor informe a URL da página de checkout de sua ferramenta de integração SCM.

en: Please enter the color of this status.
pt_BR: Por favor informe a cor do status.

en: Please enter the database hostname for this installation of Eventum.
pt_BR: Por favor informe o hostname do servidor da base de dados desta instalação do Eventum.

en: Please enter the database name for this installation of Eventum.
pt_BR: Por favor informe o nome da base de dados desta instalação do Eventum.

en: Please enter the database username for this installation of Eventum.
pt_BR: Por favor informe o usuário da base de dados desta instalação do Eventum.

en: Please enter the description for this issue.
pt_BR: Por favor informe a descrição do chamado.

en: Please enter the description for this new phone support entry.
pt_BR: Por favor informe a descrição da nova entrada de suporte telefônico.

en: Please enter the diff page URL for your SCM integration tool.
pt_BR: Por favor informe a URL da página de diff de sua ferramenta de integração SCM.

en: Please enter the email address hostname for the email routing interface.
pt_BR: Por favor informe o hostname dos endereços de email usados na interface de roteamento de email.

en: Please enter the email address of where copies of outgoing emails should be sent to.
pt_BR: Por favor informe o endereço de email para o qual as cópias dos emails saintes devem ser enviadas.

en: Please enter the email address prefix for the email routing interface.
pt_BR: Por favor informe o prefixo dos endereços de email usados na interface de roteamento de email.

en: Please enter the email of this user.
pt_BR: Por favor informe o email do usuário.

en: Please enter the estimated development time for this task.
pt_BR: Por favor informe o tempo estimado de desenvolvimento para esta tarefa.

en: Please enter the full name of this user.
pt_BR: Por favor informe o nome completo do usuário.

en: Please enter the hostname for the server of this installation of Eventum.
pt_BR: Por favor informe o hostname do servidor desta instalação do Eventum.

en: Please enter the hostname for this email account.
pt_BR: Por favor informe o hostname do servidor desta conta de email.

en: Please enter the impact analysis for this new requirement.
pt_BR: Por favor informe a análise de impacto do novo requisito.

en: Please enter the issue IDs that will be associated with this reminder.
pt_BR: Por favor informe os números dos chamados que serão associados ao lembrete.

en: Please enter the log page URL for your SCM integration tool.
pt_BR: Por favor informe a URL da página de log de sua ferramenta de integração SCM.

en: Please enter the message body of this email.
pt_BR: Por favor digite o corpo do email.

en: Please enter the message body of this note.
pt_BR: Por favor informe o corpo da mensagem desta nota.

en: Please enter the message for this FAQ entry.
pt_BR: Por favor informe a mensagem para esta entrada de FAQ.

en: Please enter the message for this news entry.
pt_BR: Por favor informe a mensagem desta notícia.

en: Please enter the message for this round robin entry.
pt_BR: Por favor informe a mensagem da designação round robin.

en: Please enter the name of this group.
pt_BR: Por favor informe o nome deste grupo.

en: Please enter the new requirement for this issue.
pt_BR: Por favor informe o novo requisito para este chamado.

en: Please enter the new value for the combo box.
pt_BR: Por favor informe um novo valor para a caixa de combinação.

en: Please enter the note text on the input box below.
pt_BR: Por favor informe o texto da nota na caixa de texto abaixo.

en: Please enter the password for this email account.
pt_BR: Por favor informe a senha desta conta de email.

en: Please enter the port number for this email account.
pt_BR: Por favor informe o número da porta do servidor desta conta de email.

en: Please enter the rank for this reminder.
pt_BR: Por favor informe o rank do lembrete.

en: Please enter the rank of this FAQ entry.
pt_BR: Por favor informe o rank para esta entrada de FAQ.

en: Please enter the rank of this priority
pt_BR: Por favor informe o rank desta prioridade

en: Please enter the rank of this status.
pt_BR: Por favor informe o rank do status.

en: Please enter the recipient of this email.
pt_BR: Por favor informe o destinatário do email.

en: Please enter the relative URL of this installation of Eventum.
pt_BR: Por favor informe a URL relativa desta instalação do Eventum.

en: Please enter the sender address that will be used for all outgoing notification emails.
pt_BR: Por favor informe o endereço de email do remetente que será usado em todos os emails de notificação saintes.

en: Please enter the subject of this email.
pt_BR: Por favor informe o assunto do email.

en: Please enter the summary for this issue.
pt_BR: Por favor informe o resumo do chamado.

en: Please enter the summary for this new time tracking entry.
pt_BR: Por favor informe o resumo da nova entrada de apontamento de tempo.

en: Please enter the title for this FAQ entry.
pt_BR: Por favor informe o título para esta entrada de FAQ.

en: Please enter the title for this action.
pt_BR: Por favor informe o título para esta ação.

en: Please enter the title for this category.
pt_BR: Por favor informe o título desta categoria.

en: Please enter the title for this condition.
pt_BR: Por favor informe o título para esta condição.

en: Please enter the title for this customization.
pt_BR: Por favor informe o título desta personalização.

en: Please enter the title for this email response.
pt_BR: Por favor informe o título desta reposta de email.

en: Please enter the title for this issue resolution.
pt_BR: Por favor informe o título da resolução de chamado.

en: Please enter the title for this new action.
pt_BR: Por favor informe o título para esta nova ação.

en: Please enter the title for this new category.
pt_BR: Por favor informe o título desta nova categoria.

en: Please enter the title for this new condition.
pt_BR: Por favor informe o título para esta nova condição.

en: Please enter the title for this new customization.
pt_BR: Por favor informe o título desta nova personalização.

en: Please enter the title for this new email response.
pt_BR: Por favor informe o título desta nova resposta de email.

en: Please enter the title for this new issue resolution.
pt_BR: Por favor informe o título da nova resolução de chamado.

en: Please enter the title for this new priority.
pt_BR: Por favor informe o título para esta nova prioridade.

en: Please enter the title for this new project.
pt_BR: Por favor informe o título para este novo projeto.

en: Please enter the title for this new release.
pt_BR: Por favor informe o título da nova versão.

en: Please enter the title for this new reminder.
pt_BR: Por favor informe o título do novo lembrete.

en: Please enter the title for this new status.
pt_BR: Por favor informe o título do novo status.

en: Please enter the title for this new time tracking category.
pt_BR: Por favor informe o título da nova categoria de apontamento de tempo.

en: Please enter the title for this news entry.
pt_BR: Por favor informe o título desta notícia.

en: Please enter the title for this priority.
pt_BR: Por favor informe o título para esta prioridade.

en: Please enter the title for this project.
pt_BR: Por favor informe o título deste projeto.

en: Please enter the title for this release.
pt_BR: Por favor informe o título da versão.

en: Please enter the title for this reminder.
pt_BR: Por favor informe o título do lembrete.

en: Please enter the title for this round robin entry.
pt_BR: Por favor informe o título da designação round robin.

en: Please enter the title for this saved search.
pt_BR: Por favor informe o título desta busca salva.

en: Please enter the title for this status.
pt_BR: Por favor informe o título do status.

en: Please enter the title for this time tracking category.
pt_BR: Por favor informe o título da categoria de apontamento de tempo.

en: Please enter the title of this FAQ entry.
pt_BR: Por favor informe o título para esta entrada de FAQ.

en: Please enter the title of this category
pt_BR: Por favor informe o título desta categoria

en: Please enter the title of this custom field.
pt_BR: Por favor informe o título deste campo personalizado.

en: Please enter the title of this email response.
pt_BR: Por favor informe o título desta resposta de email.

en: Please enter the title of this news entry.
pt_BR: Por favor informe o título desta notícia.

en: Please enter the title of this note.
pt_BR: Por favor informe o título desta nota.

en: Please enter the title of this priority
pt_BR: Por favor informe o título desta prioridade

en: Please enter the title of this project.
pt_BR: Por favor informe o título deste projeto.

en: Please enter the title of this release.
pt_BR: Por favor informe o título da versão.

en: Please enter the title of this resolution.
pt_BR: Por favor informe o título desta resolução.

en: Please enter the title of this status.
pt_BR: Por favor informe o título do status.

en: Please enter the title of this time tracking category
pt_BR: Por favor informe o título da categoria de apontamento de tempo.

en: Please enter the updated value.
pt_BR: Por favor informe o valor modificado.

en: Please enter the username for this email account.
pt_BR: Por favor informe o usuário desta conta de email.

en: Please enter your account email address.
pt_BR: Por favor informe o endereço da sua conta de email.

en: Please enter your email address.
pt_BR: Por favor informe seu endereço de email.

en: Please enter your full name.
pt_BR: Por favor informe seu nome completo.

en: Please enter your new password with at least 6 characters.
pt_BR: Por favor informe sua nova senha com pelo menos 6 caracteres.

en: Please enter your password.
pt_BR: Por favor informe sua senha.

en: Please indicate whether the SMTP server requires authentication or not.
pt_BR: Por favor indique se o servidor SMTP requer autenticação ou não.

en: Please make sure you have selected the correct email messages to associate.
pt_BR: Por favor verifique que selecionou as mensagens de email corretas para associar.

en: Please note that some columns may be hidden even if you specify they should be shown. For example, if no releases are defined in the system the 'Release' column will be hidden.
pt_BR: Por favor note que algumas colunas podem ficar ocultas mesmo que você determine que elas devem ser mostradas. Por exemplo, se nenhuma versão estiver cadastrada no sistema, a coluna 'Versão' será ocultada.

en: Please provide your email address.
pt_BR: Por favor informe seu endereço de email.

en: Please provide your password.
pt_BR: Por favor informe sua senha.

en: Please refer to the following help sections for more information on specific parts of the application:
pt_BR: Por favor consulte as seguintes seções da ajuda para maiores informações sobre partes específicas do sistema:

en: Please see the <a class="link" href="%1">FAQ</a> for information regarding quarantined issues.
pt_BR: Por favor leia a <a class="link" href="%1">FAQ</a> para obter informações sobre chamados em quarentena.

en: Please see the <a href="%1">FAQ</a> for information regarding quarantined issues.
pt_BR: Por favor leia a <a href="%1">FAQ</a> para obter informações sobre chamados em quarentena.

en: Please select a backend
pt_BR: Por favor escolha um backend

en: Please select a valid date for when the phone call took place.
pt_BR: Por favor selecione uma data válida para quando a chamada telefônica ocorreu.

en: Please select a valid date of work.
pt_BR: Por favor selecione uma data de trabalho válida.

en: Please select an assignment for this issue
pt_BR: Por favor designe um usuário para atender o chamado

en: Please select an option from the list.
pt_BR: Por favor selecione uma opção da lista.

en: Please select at least one link filter.
pt_BR: Por favor selecione pelo menos um dos filtros de link.

en: Please select at least one of the FAQ entries.
pt_BR: Por favor selecione pelo menos uma das entradas de FAQ.

en: Please select at least one of the account managers.
pt_BR: Por favor selecione pelo menos um dos gerentes de contas.

en: Please select at least one of the accounts.
pt_BR: Por favor selecione pelo menos uma das contas de email.

en: Please select at least one of the actions.
pt_BR: Por favor selecione pelo menos uma das ações.

en: Please select at least one of the authorized repliers.
pt_BR: Por favor selecione pelo menos um dos autorizados a responder.

en: Please select at least one of the categories.
pt_BR: Por favor selecione pelo menos uma das categorias.

en: Please select at least one of the conditions.
pt_BR: Por favor selecione pelo menos uma das condições.

en: Please select at least one of the custom fields.
pt_BR: Por favor selecione pelo menos um dos campos personalizados.

en: Please select at least one of the customizations.
pt_BR: Por favor selecione pelo menos uma das personalizações.

en: Please select at least one of the email responses.
pt_BR: Por favor selecione pelo menos uma das respostas de email.

en: Please select at least one of the groups.
pt_BR: Por favor selecione pelo menos um dos grupos.

en: Please select at least one of the news entries.
pt_BR: Por favor selecione pelo menos uma das notícias.

en: Please select at least one of the notes.
pt_BR: Por favor selecione pelo menos uma das notas.

en: Please select at least one of the priorities.
pt_BR: Por favor selecione pelo menos uma das prioridades.

en: Please select at least one of the projects.
pt_BR: Por favor selecione pelo menos um dos projetos.

en: Please select at least one of the releases.
pt_BR: Por favor selecione pelo menos uma das versões.

en: Please select at least one of the reminders.
pt_BR: Por favor selecione pelo menos um dos lembretes.

en: Please select at least one of the resolutions.
pt_BR: Por favor selecione pelo menos uma das resoluções.

en: Please select at least one of the round robin entries.
pt_BR: Por favor selecione pelo menos uma das designações round robin.

en: Please select at least one of the statuses.
pt_BR: Por favor selecione pelo menos um dos status.

en: Please select at least one of the subscribers.
pt_BR: Por favor selecione pelo menos um dos assinantes.

en: Please select at least one of the time tracking categories.
pt_BR: Por favor selecione pelo menos uma das categorias de apontamento de tempo.

en: Please select at least one of the users.
pt_BR: Por favor selecione pelo menos um dos usuários.

en: Please select projects this link filter should be active for.
pt_BR: Por favor escolha os projetos nos quais este filtro de link deve ser ativado.

en: Please select the assigned projects for users that create their own accounts.
pt_BR: Por favor selecione os projetos aos quais devem ser associados os usuários que criam as próprias contas.

en: Please select the custom field that you would like to generate a report against.
pt_BR: Por favor selecione o campo personalizado sobre o qual gostaria de gerar um relatório.

en: Please select the custom filter to search against.
pt_BR: Por favor selecione o filtro personalizado com o qual deseja efetuar a busca.

en: Please select the minimum user role that should be able to see this link filter.
pt_BR: Por favor escolha o perfil mínimo de usuário que deve ser autorizado a visualizar este filtro de link.

en: Please select the new status for this issue.
pt_BR: Por favor selecione o novo status do chamado.

en: Please use only floating point numbers (or integers) on the estimated development time field.
pt_BR: Por favor insira apenas números reais (ou inteiros) no campo de tempo estimado de
    desenvolvimento.

en: Please use only floating point numbers on the estimated development time field.
pt_BR: Por favor insira apenas números reais no campo de tempo estimado de desenvolvimento.

en: Port
pt_BR: Porta

en: Post Internal Note
pt_BR: Postar Nota Interna

en: Post New Internal Note
pt_BR: Postar Nova Nota Interna

en: Posted Date
pt_BR: Data de Postagem

en: Posted Date:
pt_BR: Data de Postagem:

en: Postmaster notify: see transcript for details
pt_BR: Notificação do Postmaster: veja os detalhes na transcrição

en: Preferences
pt_BR: Preferências

en: Previous
pt_BR: Anterior

en: Previous Issue
pt_BR: Chamado Anterior

en: Previous Message
pt_BR: Mensagem Anterior

en: Previous Note
pt_BR: Nota Anterior

en: Primary Technical Account Manager
pt_BR: Gerente de Contas Técnico Primário

en: Priority
pt_BR: Prioridade

en: Priority Field
pt_BR: Campo Prioridade

en: Priority:
pt_BR: Prioridade:

en: Private
pt_BR: Privado

en: Private:
pt_BR: Privado:

en: Processing Group Leader notification
pt_BR: Processando notificação para Líder de Grupo

en: Project
pt_BR: Projeto

en: Project Lead
pt_BR: Líder de Projeto

en: Project automatically switched to '%1' from '%2'.
pt_BR: O projeto foi alternado automaticamente de '%2' para '%1'.

en: Project mail aliases
pt_BR: Endereços de email alternativos

en: Project:
pt_BR: Projeto:

en: Projects
pt_BR: Projetos

en: Projects:
pt_BR: Projetos:

en: Public
pt_BR: Público

en: Quarantine expires in %1
pt_BR: A quarentena expira em %1

en: Queued Date
pt_BR: Data de Inclusão na Fila

en: Quick Search
pt_BR: Busca Rápida

en: REMOVED
pt_BR: EXCLUÍDO

en: RSS feed for this custom search
pt_BR: Feed RSS para esta busca personalizada

en: Raw Headers
pt_BR: Cabeçalhos em Formato Original

en: Re-directing the parent window to the issue report page. This window will be closed automatically.
pt_BR: Redirecionando a janela pai para a página de abertura de chamado. Esta janela será fechada automaticamente.

en: Read All Notices
pt_BR: Ler Todas as Notícias

en: Reason
pt_BR: Motivo

en: Reason for closing issue
pt_BR: Motivo para fechar o chamado

en: Reason to close
pt_BR: Motivo para fechar

en: Receive emails when all issues are created?
pt_BR: Receber email quando um chamado for aberto?

en: Receive emails when new issues are assigned to you?
pt_BR: Receber email quando você for designado para um chamado?

en: Received
pt_BR: Recebido em

en: Recent
pt_BR: Recente

en: Recent Activity
pt_BR: Atividade Recente

en: Recent Activity Report
pt_BR: Relatório de Atividade Recente

en: Recent Drafts
pt_BR: Rascunhos Recentes

en: Recent Emails
pt_BR: Emails Recentes

en: Recent Notes
pt_BR: Notas Recentes

en: Recent Phone Calls
pt_BR: Chamadas Telefônicas Recentes

en: Recent Reminder Actions
pt_BR: Ações de Lembretes Recentes

en: Recent Time Entries
pt_BR: Entradas de Tempo Recentes

en: Recipient
pt_BR: Destinatário

en: Recipient Type Flag:
pt_BR: Flag do Tipo de Destinatário:

en: Recipients
pt_BR: Destinatários

en: Recipients:
pt_BR: Destinatários:

en: Record Phone Call
pt_BR: Informe os Dados da Chamada Telefônica

en: Record Time Worked
pt_BR: Informe Tempo Trabalhado

en: Recorded Date
pt_BR: Data de Registro

en: Red values indicate value is higher than the aggregate one.
pt_BR: Valores em vermelho indicam que o valor é mais alto que o agregado.

en: Redeem Incidents
pt_BR: Compensar Incidentes

en: Redeemed Incident Types
pt_BR: Tipos de Incidentes Compensados

en: Refers to the number of emails sent by customers in eventum per issue. Does <b>not</b> include emails sent to general support mailbox.
pt_BR: Refere-se ao número de emails enviados por clientes no Eventum por chamado. <b>Não</b> inclui emails enviados para a caixa de correio de suporte geral.

en: Refers to the number of emails sent by developers in eventum per issue. Does <b>not</b> include emails sent to general support mailbox.
pt_BR: Refere-se ao número de emails enviados por desenvolvedores no Eventum por chamado. <b>Não</b> inclui emails enviados para a caixa de correio de suporte geral.

en: Refers to the number of issues in eventum for the given support level or customer.
pt_BR: Refere-se ao número de chamados no Eventum para o nível de suporte ou cliente selecionado.

en: Refresh Rate for Email Listing Page
pt_BR: Freqüência de Renovação da Página de Listagem de Emails

en: Refresh Rate for Issue Listing Page
pt_BR: Freqüência de Renovação da Página de Listagem de Chamados

en: Register
pt_BR: Solicitar Conta

en: Release
pt_BR: Versão

en: Remember Selection
pt_BR: Lembrar Seleção

en: Remember to protect your '%1' directory (like changing its permissions) to prevent anyone else from changing your existing Eventum configuration.
pt_BR: Lembre-se de proteger seu diretório '%1' (modificando suas permissões) para evitar que outras pessoas modifiquem inadvertidamente a configuração de sua instalação do Eventum.

en: Reminder
pt_BR: Lembrete

en: Reminder Alert
pt_BR: - Lembrete de Alerta Automatizado

en: Reminder Not Triggered
pt_BR: Lembrete Não Disparado

en: Reminder Type
pt_BR: Tipo de Lembrete

en: Remote Invocation
pt_BR: Invocação Remota

en: Remove
pt_BR: Excluir

en: Remove Quarantine
pt_BR: Retirar da Quarentena

en: Remove Selected
pt_BR: Excluir Selecionado(a)s

en: Remove Selected Emails
pt_BR: Excluir Emails Selecionados

en: Remove?
pt_BR: Excluir?

en: Removed
pt_BR: Excluídos

en: Removed Emails
pt_BR: Emails Excluídos

en: Replace %1 by the appropriate absolute path in your CVS server, such as /home/username/repository for instance. Also make sure to put the appropriate path to your PHP binary.
pt_BR: Substitua %1 pelo caminho absoluto no seu servidor CVS, como /home/username/repository, por exemplo. Também ponha o caminho apropriado para o binário do PHP.

en: Replace current assignee with Myself.
pt_BR: Designar a mim no lugar do designado atual.

en: Replacement
pt_BR: Substituição

en: Replacement: "%1"
pt_BR: Substituição: "%1"

en: Reply
pt_BR: Responder

en: Report
pt_BR: Relatório

en: Report Form
pt_BR: Formulário de Abertura

en: Report New Issue
pt_BR: Abrir Chamado

en: Report Type
pt_BR: Tipo de Relatório

en: Report Type:
pt_BR: Tipo de Relatório:

en: Report a New Issue
pt_BR: Abrir Novo Chamado

en: Reported By
pt_BR: Aberto Por

en: Reporter
pt_BR: Reclamante

en: Reporter:
pt_BR: Reclamante:

en: Reporting Issues
pt_BR: Abrindo Novos Chamados

en: Reporting New Issues
pt_BR: Abrindo Novos Chamados

en: Reports
pt_BR: Relatórios

en: Request a Password
pt_BR: Solicitar Senha

en: Required Field
pt_BR: Campo Obrigatório

en: Required Fields
pt_BR: Campos Obrigatórios

en: Required fields
pt_BR: Campos obrigatórios

en: Requirement
pt_BR: Requisito

en: Requires Authentication?
pt_BR: Requer Autenticação?

en: Requires support for cookies and javascript in your browser
pt_BR: Requer suporte a cookies e a JavaScript em seu navegador

en: Reset
pt_BR: Redefinir

en: Resolution
pt_BR: Resolução

en: Response Body:
pt_BR: Corpo da Resposta:

en: Restore Emails
pt_BR: Restaurar Emails

en: Return to Issue #%1 Details Page
pt_BR: Retornar à Página de Detalhes do Chamado #%1

en: Review SQL Query
pt_BR: Examinar Consulta SQL

en: Role
pt_BR: Perfil

en: Rows Per Page
pt_BR: Linhas Por Página

en: Rows per Page:
pt_BR: Linhas Por Página:

en: Run Search
pt_BR: Rodar Busca

en: SCM <br />Integration:
pt_BR: Integração <br />SCM:

en: SCM Checkins associated by SCM user '
pt_BR: Checkins SCM asociados pelo usuário SCM '

en: SCM Checkins removed by %1$s
pt_BR: Checkins SCM excluídos por %1$s

en: SCM Integration
pt_BR: Integração com SCM

en: SCM Integration - Checkins
pt_BR: Integração SCM - Checkins

en: SMS Email Address
pt_BR: Endereço de Email SMS

en: SMTP (Outgoing Email) Settings:
pt_BR: Configurações de SMTP (Para Envio de Emails):

en: SMTP Configuration
pt_BR: Configuração SMTP

en: SSL Server
pt_BR: Servidor SSL

en: Save
pt_BR: Salvar

en: Save Draft Changes
pt_BR: Salvar Modificações do Rascunho

en: Save Message
pt_BR: Gravar Mensagem

en: Save Message as Reference Email
pt_BR: Salvar Mensagem Como Email de Referência

en: Save Message as an Internal Note
pt_BR: Salvar Mensagem Como Nota Interna

en: Save Phone Call
pt_BR: Gravar Dados da Chamada Telefônica

en: Save Search
pt_BR: Salvar Busca

en: Save a Copy of Every Outgoing Issue Notification Email
pt_BR: Salvar Uma Cópia de Cada Email Sainte de Notificação de Chamado?

en: Save as Draft
pt_BR: Salvar como Rascunho

en: Saved Searches
pt_BR: Buscas Salvas

en: Scheduled Release
pt_BR: Versão Agendada

en: Scheduled Release Field
pt_BR: Campo Versão Agendada

en: Scheduled Release:
pt_BR: Versão Agendada:

en: Search
pt_BR: Buscar

en: Search Eventum Issues
pt_BR: Buscar Chamados do Eventum

en: Search Results (%1 issues found)
pt_BR: Resultados da Busca (%1 chamados encontrados)

en: Search Results (%1 issues found, %2 - %3 shown)
pt_BR: Resultados da Busca (%1 chamados encontrados, %2 - %3 exibidos)

en: Search Title
pt_BR: Buscar Título

en: Search Type
pt_BR: Tipo de Busca

en: Sections to Display
pt_BR: Seções a Exibir

en: Segregate Reporter
pt_BR: Segregar Reclamante

en: Segregate Reporters
pt_BR: Segregar Reclamantes

en: Select Project
pt_BR: Selecione o Projeto

en: Select closed status to close issue
pt_BR: Selecione o status de fechamento para fechar o(s) chamado(s)

en: Send Email
pt_BR: Enviar Email

en: Send New Password
pt_BR: Enviar Nova Senha

en: Send Notification About Issue Being Closed?
pt_BR: Enviar Notificação Sobre Fechamento do Chamado?

en: Send Notification To
pt_BR: Enviar Notificação Para

en: Sender
pt_BR: Remetente

en: Sender Email
pt_BR: Email do Remetente

en: Sender:
pt_BR: Remetente:

en: Separate Closed Issues
pt_BR: Separar Chamados Fechados

en: Separate Only Status Changes
pt_BR: Separar Somente Mudanças de Status

en: Server Hostname
pt_BR: Hostname do Servidor

en: Set
pt_BR: Definir

en: Set Close Message
pt_BR: Definir Mensagem de Fechamento

en: Set Display Preferences
pt_BR: Definir Preferências de Exibição

en: Set Message
pt_BR: Definir Mensagem

en: Set available options
pt_BR: Defina as opções disponíveis

en: Short Description
pt_BR: Descrição Curta

en: Shorten the field
pt_BR: Encurtar o campo

en: Show All Drafts
pt_BR: Mostrar Todos os Rascunhos

en: Show Custom Fields ?
pt_BR: Mostrar Campos Personalizados?

en: Show Customers
pt_BR: Exibir Clientes

en: Show Issues in Which I Am
pt_BR: Mostrar Chamados Nos Quais Estou

en: Show Issues with no Response Between
pt_BR: Mostrar Chamados Sem Resposta Entre

en: Show Priority
pt_BR: Mostrar Prioridade

en: Show Status
pt_BR: Mostrar Status

en: Show Times spent on issue
pt_BR: Mostrar Tempos Gastos no Chamado

en: Show additional fields to search by
pt_BR: Mostrar campos adicionais para buscar

en: Show date fields to search by
pt_BR: Mostrar campos de data para buscar

en: Showing all open issues older than
pt_BR: Mostrando todos os chamados abertos com mais de

en: Signup as Authorized Replier
pt_BR: Inscrever-se como Autorizado a Responder

en: Signup for an Account
pt_BR: Solicite uma Conta

en: Similar in every way to the above permission level, but this extra level allows you to segregate users who will deal with issues, and overall normal staff users who do not handle issues themselves.
pt_BR: Semelhante ao nível de permissão acima, mas este nível permite segregar usuários "de ação" que atuarão ativamente para atender os chamados, daqueles usuários "normais" que apenas abrem chamados e não os atendem eles mesmos.

en: Since the list of statuses available per project is dynamic and database driven, this manual process is needed to associate a status to a date field coming from the database.
pt_BR: Como a lista dos status cadastrados para cada projeto é dinâmica e reside na base de dados, este processo manual é necessário para associar um status a um campo de data armazenado na base de dados.

en: Skip Weekends
pt_BR: Pular Fins de Semana

en: So to examplify its use, whenever the users are ready to commit the changes to the CVS repository, they will add a special string to specify which issue this is related to. The following would be a good example of its use:
pt_BR: Para exemplificar o uso, sempre que os usuários estiverem prontos para comandar commits para o repositório CVS, eles adicionarão uma string especial para especificar a qual chamado o commit está relacionado. Segue um bom exemplo de como isso seria feito:

en: Sorry, an error happened while trying to run your query
pt_BR: Desculpe, ocorreu um erro ao tentar rodar sua consulta

en: Sorry, an error happened while trying to run your query.
pt_BR: Desculpe, ocorreu um erro ao tentar rodar sua consulta.

en: Sorry, but the email could not be queued. This might be related to problems with your SMTP account settings.
pt_BR: Desculpe, mas o email não pôde ser incluído na fila. Isso pode estar relacionado a problemas nas configurações da sua conta SMTP.

en: Sorry, but the email could not be sent. This might be related to problems with your SMTP account settings.
pt_BR: Desculpe, mas o email não pôde ser enviado. Isso pode estar relacionado a problemas nas configurações da sua conta SMTP.

en: Sorry, but there are no projects currently setup as allowing anonymous posting.
pt_BR: Desculpe, mas não há nenhum projeto configurado para permitir abertura anônima de chamados no momento.

en: Sorry, but this feature has been disabled by the administrator.
pt_BR: Desculpe, mas esta funcionalidade foi desativada pelo administrador.

en: Sorry, but you do not have access to this page.
pt_BR: Desculpe, mas você não tem acesso a esta página.

en: Sorry, but you do not have the required permission level to access this screen.
pt_BR: Desculpe, mas você não tem permissão para acessar esta página.

en: Sorry, you do not have permission to access this page.
pt_BR: Desculpe, você não tem permissão para acessar esta página.

en: Sorry, you do not have permission to view this page
pt_BR: Desculpe, você não tem permissão para ver esta página

en: Sorry, you do not have the required privileges to update this issue.
pt_BR: Desculpe, mas você não tem os privilégios necessários para atualizar o chamado.

en: Sorry, you do not have the required privileges to view this issue.
pt_BR: Desculpe, mas você não tem os privilégios necessários para visualizar o chamado.

en: Sort By
pt_BR: Classificar Por

en: Sort Order
pt_BR: Ordenação

en: Spell Check
pt_BR: Verificação Ortográfica

en: Staff
pt_BR: Equipe

en: Staff:
pt_BR: Equipe:

en: Stalled Issues
pt_BR: Chamados Parados

en: Stalled Issues Report
pt_BR: Relatório de Chamados Parados

en: Standard User
pt_BR: Usuário Padrão

en: Start
pt_BR: Início

en: Start Installation
pt_BR: Iniciar Instalação

en: Start time in the future.
pt_BR: Hora inicial no futuro.

en: Stats
pt_BR: Estatísticas

en: Status Change Date
pt_BR: Data de Mudança de Status

en: Status Closed
pt_BR: Status Fechado

en: Statuses
pt_BR: Lista de Status

en: Subject
pt_BR: Assunto

en: Subject Based Routing:
pt_BR: Roteamento Baseado no Assunto:

en: Subject/Body:
pt_BR: Assunto/Corpo:

en: Submit
pt_BR: Enviar

en: Submitted
pt_BR: Submetido em

en: Submitted Date
pt_BR: Data de Abertura

en: Submitted Date:
pt_BR: Data de Abertura:

en: Suggestions:
pt_BR: Sugestões:

en: Summary
pt_BR: Resumo

en: Summary Field
pt_BR: Campo Resumo

en: Summary:
pt_BR: Resumo:

en: Sunday
pt_BR: Domingo

en: Support Level
pt_BR: Nível de Suporte

en: Support Levels
pt_BR: Níveis de Suporte

en: Support Options
pt_BR: Opções de Suporte

en: Switch
pt_BR: Alternar

en: System users may subscribe to the actions above for specific issues when they report new issues or by visiting the issue details screen and subscribing manually by using the 'Edit Notification List' link.
pt_BR: Usuários do sistema podem "assinar" as ações acima para chamados específicos quando abrem novos chamados, ou ao visualizar a tela de detalhes do chamado e clicar o link 'Editar Lista de Notificação'.

en: Target Forms
pt_BR: Formulários

en: Temp Number
pt_BR: Temporário

en: Tentative Date
pt_BR: Data Pretendida

en: Tentative Date:
pt_BR: Data Pretendida:

en: Test Settings
pt_BR: Testar Configurações

en: Text Input
pt_BR: Caixa de Texto

en: Textarea
pt_BR: Área de Texto

en: Thank You, Eventum is now properly setup and ready to be used. Open the following URL to login on it for the first time:
pt_BR: Obrigado, o Eventum agora está configurado adequadamente e pronto para uso. Acesse a seguinte URL para fazer login pela primeira vez:

en: Thank you, a confirmation message was just emailed to you. Please follow the instructions available in this message to confirm your password creation request.
pt_BR: Obrigado, uma mensagem de confirmação acaba de ser enviada para você. Por favor siga as instruções contidas na mensagem para confirmar sua solicitação de criação de senha.

en: Thank you, columns to display was saved successfully.
pt_BR: Obrigado, as colunas a exibir foram salvas com sucesso.

en: Thank you, field display settings were updated successfully.
pt_BR: Obrigado, as configurações de exibição de campos foram atualizadas com sucesso.

en: Thank you, issue #%1 was updated successfully.
pt_BR: Obrigado, o chamado #%1 foi atualizado com sucesso.

en: Thank you, the FAQ entry was added successfully.
pt_BR: Obrigado, a entrada de FAQ foi adicionada com sucesso.

en: Thank you, the FAQ entry was updated successfully.
pt_BR: Obrigado, a entrada de FAQ foi atualizada com sucesso.

en: Thank you, the account manager was added successfully.
pt_BR: Obrigado, o gerente de contas foi adicionado com sucesso.

en: Thank you, the account manager was updated successfully.
pt_BR: Obrigado, o gerente de contas foi atualizado com sucesso.

en: Thank you, the account was updated successfully.
pt_BR: Obrigado, a conta foi atualizada com sucesso.

en: Thank you, the action was added successfully.
pt_BR: Obrigado, a ação foi adicionada com sucesso.

en: Thank you, the action was updated successfully.
pt_BR: Obrigado, a ação foi atualizada com sucesso.

en: Thank you, the association to the selected emails were removed successfully.
pt_BR: Obrigado, a associação com os emails selecionados foi excluída com sucesso.

en: Thank you, the attachment was removed successfully.
pt_BR: Obrigado, o anexo foi excluído com sucesso.

en: Thank you, the authorized replier was inserted successfully.
pt_BR: Obrigado, a lista de autorizados a responder foi inserida com sucesso.

en: Thank you, the category was added successfully.
pt_BR: Obrigado, a categoria foi adicionada com sucesso.

en: Thank you, the category was updated successfully.
pt_BR: Obrigado, a categoria foi atualizada com sucesso.

en: Thank you, the condition was added successfully.
pt_BR: Obrigado, a condição foi adicionada com sucesso.

en: Thank you, the condition was updated successfully.
pt_BR: Obrigado, a condição foi atualizada com sucesso.

en: Thank you, the current issue is no longer marked as a duplicate.
pt_BR: Obrigado, o chamado atual não está mais marcado como duplicata.

en: Thank you, the custom field values were updated successfully.
pt_BR: Obrigado, os valores dos campos personalizados foram atualizados com sucesso.

en: Thank you, the custom field was added successfully.
pt_BR: Obrigado, o campo personalizado foi adicionado com sucesso.

en: Thank you, the custom field was updated successfully.
pt_BR: Obrigado, o campo personalizado foi atualizado com sucesso.

en: Thank you, the custom filter was saved successfully.
pt_BR: Obrigado, o filtro personalizado foi salvo com sucesso.

en: Thank you, the customization was added successfully.
pt_BR: Obrigado, a personalização foi adicionada com sucesso.

en: Thank you, the customization was updated successfully.
pt_BR: Obrigado, a personalização foi atualizada com sucesso.

en: Thank you, the email account was added successfully.
pt_BR: Obrigado, a conta de email foi adicionada com sucesso.

en: Thank you, the email aliases were removed successfully
pt_BR: Obrigado, os endereços de email alternativos foram excluídos com sucesso

en: Thank you, the email message was saved as a draft successfully.
pt_BR: Obrigado, a mensagem de email foi salva como rascunho com sucesso.

en: Thank you, the email response was added successfully.
pt_BR: Obrigado, a resposta de email foi adicionada com sucesso.

en: Thank you, the email response was updated successfully.
pt_BR: Obrigado, a resposta de email foi atualizada com sucesso.

en: Thank you, the email was queued to be sent successfully.
pt_BR: Obrigado, o email foi incluído na fila de envio com sucesso.

en: Thank you, the email was sent successfully.
pt_BR: Obrigado, o email foi enviado com sucesso.

en: Thank you, the email was successfully moved.
pt_BR: Obrigado, o email foi movido com sucesso.

en: Thank you, the emails were marked as removed successfully.
pt_BR: Obrigado, os emails foram marcados como excluídos com sucesso.

en: Thank you, the file was removed successfully.
pt_BR: Obrigado, o arquivo foi excluído com sucesso.

en: Thank you, the group was added successfully.
pt_BR: Obrigado, o grupo foi adicionado com sucesso.

en: Thank you, the group was updated successfully.
pt_BR: Obrigado, o grupo foi atualizado com sucesso

en: Thank you, the impact analysis was set successfully.
pt_BR: Obrigado, a análise de impacto foi definida com sucesso.

en: Thank you, the impact analysis was updated successfully.
pt_BR: Obrigado, a análise de impacto foi atualizada com sucesso.

en: Thank you, the information was updated successfully.
pt_BR: Obrigado, a informação foi atualizada com sucesso.

en: Thank you, the inital impact analysis was set successfully.
pt_BR: Obrigado, a análise inicial de impacto foi definida com sucesso.

en: Thank you, the internal note was posted successfully.
pt_BR: Obrigado, a nota interna foi postada com sucesso.

en: Thank you, the issue resolution was added successfully.
pt_BR: Obrigado, a resolução de chamado foi adicionada com sucesso.

en: Thank you, the issue resolution was updated successfully.
pt_BR: Obrigado, a resolução de chamado foi atualizada com sucesso.

en: Thank you, the issue was closed successfully
pt_BR: Obrigado, o chamado foi fechado com sucesso

en: Thank you, the issue was marked as a duplicate successfully. Please choose from one of the options below:
pt_BR: Obrigado, o chamado foi marcado como duplicata com sucesso. Por favor escolha uma das opções abaixo:

en: Thank you, the issue was successfully marked.
pt_BR: Obrigado, o chamado foi marcado com sucesso.

en: Thank you, the issue was unassigned successfully.
pt_BR: Obrigado, o chamado teve sua designação excluída com sucesso.

en: Thank you, the issue was updated successfully.
pt_BR: Obrigado, o chamado foi atualizado com sucesso.

en: Thank you, the link filter was added successfully.
pt_BR: Obrigado, o filtro de link foi adicionado com sucesso.

en: Thank you, the link filter was deleted successfully.
pt_BR: Obrigado, o filtro de link foi excluído com sucesso.

en: Thank you, the link filter was updated successfully.
pt_BR: Obrigado, o filtro de link foi atualizado com sucesso.

en: Thank you, the new issue was created successfully.
pt_BR: Obrigado, o chamado foi aberto com sucesso.

en: Thank you, the new issue was created successfully. For your records, the new issue ID is <font color="red">%1</font>
pt_BR: Obrigado, o chamado foi aberto com sucesso. Por favor anote o número: <font color="red">%1</font>

en: Thank you, the new issue was created successfully. Please choose from one of the options below
pt_BR: Obrigado, o chamado foi aberto com sucesso. Por favor escolha uma das opções abaixo

en: Thank you, the new note was created and associated with the issue below.
pt_BR: Obrigado, a nova nota foi criada e associada ao chamado abaixo.

en: Thank you, the new requirement was added successfully.
pt_BR: Obrigado, o novo requisito foi adicionado com sucesso.

en: Thank you, the news entry was added successfully.
pt_BR: Obrigado, a notícia foi adicionada com sucesso.

en: Thank you, the news entry was updated successfully.
pt_BR: Obrigado, a notícia foi atualizada com sucesso.

en: Thank you, the note was added successfully.
pt_BR: Obrigado, a nota foi adicionada com sucesso.

en: Thank you, the note was converted successfully.
pt_BR: Obrigado, a nota foi convertida com sucesso.

en: Thank you, the note was deleted successfully.
pt_BR: Obrigado, a nota foi excluída com sucesso.

en: Thank you, the note was removed successfully.
pt_BR: Obrigado, a nota foi excluída com sucesso.

en: Thank you, the note was updated successfully.
pt_BR: Obrigado, a nota foi atualizada com sucesso.

en: Thank you, the notification entry was updated successfully.
pt_BR: Obrigado, a notificação foi atualizada com sucesso.

en: Thank you, the phone entry was added successfully.
pt_BR: Obrigado, a chamada telefônica foi adicionada com sucesso.

en: Thank you, the phone support entry was removed successfully.
pt_BR: Obrigado, a entrada de suporte telefônico foi excluída com sucesso.

en: Thank you, the priority was added successfully.
pt_BR: Obrigado, a prioridade foi adicionada com sucesso.

en: Thank you, the priority was updated successfully.
pt_BR: Obrigado, a prioridade foi atualizada com sucesso.

en: Thank you, the project was added successfully.
pt_BR: Obrigado, o projeto foi adicionado com sucesso.

en: Thank you, the project was updated successfully.
pt_BR: Obrigado, o projeto foi atualizado com sucesso.

en: Thank you, the release was added successfully.
pt_BR: Obrigado, a versão foi adicionada com sucesso.

en: Thank you, the release was updated successfully.
pt_BR: Obrigado, a versão foi atualizada com sucesso.

en: Thank you, the reminder was added successfully.
pt_BR: Obrigado, o lembrete foi adicionado com sucesso.

en: Thank you, the reminder was updated successfully.
pt_BR: Obrigado, o lembrete foi atualizado com sucesso.

en: Thank you, the round robin entry was added successfully.
pt_BR: Obrigado, a designação round robin foi adicionada com sucesso.

en: Thank you, the round robin entry was updated successfully.
pt_BR: Obrigado, a designação round robin foi atualizada com sucesso.

en: Thank you, the selected checkin information entries were removed successfully.
pt_BR: Obrigado, as entradas com informações de checkin selecionadas foram excluídas com sucesso.

en: Thank you, the selected custom filters were removed successfully.
pt_BR: Obrigado, os filtros personalizados selecionados foram excluídos com sucesso.

en: Thank you, the selected email message was associated successfully.
pt_BR: Obrigado, a mensagem de email selecionada foi associada com sucesso.

en: Thank you, the selected issues were updated successfully.
pt_BR: Obrigado, os chamados selecionados foram atualizados com sucesso.

en: Thank you, the selected requirements were removed successfully.
pt_BR: Obrigado, os requisitos selecionados foram excluídos com sucesso.

en: Thank you, the setup information was saved successfully.
pt_BR: Obrigado, as informações de configuração foram salvas com sucesso.

en: Thank you, the status was added successfully.
pt_BR: Obrigado, o status foi adicionado com sucesso.

en: Thank you, the status was updated successfully.
pt_BR: Obrigado, o status foi atualizado com sucesso.

en: Thank you, the time tracking category was added successfully.
pt_BR: Obrigado, a categoria de apontamento de tempo foi adicionada com sucesso.

en: Thank you, the time tracking category was updated successfully.
pt_BR: Obrigado, a categoria de apontamento de tempo foi atualizada com sucesso.

en: Thank you, the time tracking entry was added successfully.
pt_BR: Obrigado, a entrada de apontamento de tempo foi adicionada com sucesso.

en: Thank you, the time tracking entry was removed successfully.
pt_BR: Obrigado, a entrada de apontamento de tempo foi excluída com sucesso.

en: Thank you, the uploaded file was associated with the issue below.
pt_BR: Obrigado, o arquivo enviado foi associado ao chamado abaixo.

en: Thank you, the user was added successfully.
pt_BR: Obrigado, o usuário foi adicionado com sucesso.

en: Thank you, the user was updated successfully.
pt_BR: Obrigado, o usuário foi atualizado com sucesso.

en: Thank you, this issue was removed from quarantine.
pt_BR: Obrigado, o chamado foi retirado da quarentena.

en: Thank you, you are now assigned to the issue
pt_BR: Obrigado, você agora está designado para atender o chamado

en: Thank you, you are now authorized to send emails in this issue.
pt_BR: Obrigado, você agora está autorizado a enviar emails neste chamado.

en: Thank you, you are now logged out of %1
pt_BR: Obrigado, você fez logoff do %1

en: Thank you, your account clocked-in status was changed successfully.
pt_BR: Obrigado, o status de cronometragem da sua conta foi atualizado com sucesso.

en: Thank you, your account creation request was processed successfully. For security reasons a confirmation email was sent to the provided email address with instructions on how to confirm your request and activate your account.
pt_BR: Obrigado, sua solicitação de criação de conta foi processada com sucesso. Por motivos de segurança um email de confirmação foi enviado para o endereço de email informado com instruções sobre como confirmar sua solicitação e ativar sua conta.

en: Thank you, your account is now active and ready to be used. Use the form below to login.
pt_BR: Obrigado, sua conta agora está ativa e pronta para uso. Use o formulário abaixo para fazer login.

en: Thank you, your account preferences were updated successfully.
pt_BR: Obrigado, suas preferências de conta foram atualizadas com sucesso.

en: Thank you, your current selected project was changed successfully.
pt_BR: Obrigado, o projeto atual foi alternado com sucesso.

en: Thank you, your email address was updated successfully.
pt_BR: Obrigado, seu endereço de mail foi atualizado com sucesso.

en: Thank you, your full name was updated successfully.
pt_BR: Obrigado, seu nome completo foi atualizado com sucesso.

en: Thank you, your password was updated successfully.
pt_BR: Obrigado, a senha foi atualizada com sucesso.

en: Thank you, your request for a new password was confirmed successfully. You should receive an email with your new password shortly.
pt_BR: Obrigado, a sua solicitação de nova senha foi confirmada com sucesso. Você deve receber um email com sua nova senha nos próximos minutos.

en: The %1 script, which is available in the %2 sub-directory in your Eventum installation directory, will need to be installed in your CVSROOT CVS module by following the procedure below:
pt_BR: O script %1, que está disponível no subdiretório %2 do diretório de instalação do Eventum, deverá ser instalado no módulo CVSROOT do seu CVS seguindo o procedimento abaixo:

en: The CVS module name
pt_BR: Nome do módulo CVS

en: The Issue Details page will also show '<< Previous Issue' and 'Next Issue >>' links that are related to the previous and next issues for the current active filter, if appropriate.
pt_BR: A página Detalhes do Chamado também mostrará os links '<< Chamado Anterior' e 'Próximo Chamado >>', que apontam para os chamados que antecedem e sucedem o chamado atual com o filtro atual, se houver filtro aplicado.

en: The Issue Listing page uses a grid layout to simplify the manual search for issues in a project. You may sort for (almost) any column in this grid form, and users with the appropriate permissions may also assign selected issues to another user.
pt_BR: A página de Listagem de Chamados usa um layout em grade para simplificar a busca por chamados em um projeto. Você pode classificar a listagem por quase todas as colunas nesta tela, e usuários que tenham as permissões apropriadas também podem selecionar chamados e designá-los para outro usuário.

en: The SMTP (outgoing mail) configuration is needed to make sure emails are properly sent when creating new users/projects.
pt_BR: É necessário configurar o SMTP (email sainte) para assegurar que os emails serão enviados adequadamente quando forem criados novos usuários/projetos.

en: The associated time tracking entry was also deleted.
pt_BR: A entrada de apontamento de tempo associada também foi excluída.

en: The command above will checkout and create the CVSROOT directory that you will need to work with. Next, open the <b>loginfo</b> file and add the following line:
pt_BR: O comando acima fará o checkout e criará o diretório CVSROOT no qual você trabalhará. Em seguida, abra o arquivo <b>loginfo</b> e adicione a seguinte linha:

en: The current project does not have customer integration so this report can not be viewed.
pt_BR: O projeto atual não tem integração com cliente então este relatório não pode ser visualizado.

en: The default options for email notifications are used to pre-select the notification related fields when you report a new issue, or subscribe manually for changes in the issue details page.
pt_BR: As opções padrão para notificações de email são usadas para pré-selecionar os campos relacionados a notificações quando você abre um novo chamado, ou quando "assina" manualmente as mudanças na página de detalhes do chamado.

en: The description field should be used to describe the new issue. Good practices dictate that this field should have a description of what happened, steps to reproduce the problem/issue and what you expected to happen instead.
pt_BR: Este campo é usado para descrever um novo chamado. As melhores práticas recomendam que este campo contenha uma descrição do que aconteceu, os passos necessários para reproduzir o problema, e qual era o resultado realmente esperado.

en: The email address / password combination could not be found in the system.
pt_BR: A combinação endereço de email / senha não foi encontrada no sistema.

en: The filename that was committed
pt_BR: Nome do arquivo cujo commit foi comandado

en: The first thing to do is to checkout the %1 module from your CVS repository:
pt_BR: A primeira coisa a fazer é executar checkout do módulo %1 do seu repositório CVS:

en: The following %1 reminder could not be sent out because no recipients could be found
pt_BR: O lembrete tipo %1 que segue não pôde ser enviado porque nenhum destinatário foi encontrado

en: The following addresses could not be matched against the system user records:
pt_BR: Os seguintes endereços não correspondem ao de nenhum usuário registrado:

en: The following is a brief overview of the available user permission levels in Eventum:
pt_BR: Segue uma visão geral dos níveis de permissão de usuário disponíveis no Eventum:

en: The following user is already assigned to this issue
pt_BR: O usuário que segue já está designado para atender o chamado

en: The full history of changes related to the current issue is available by clickin on the 'History of Changes' link.
pt_BR: Para visualizar o histórico completo das mudanças relacionadas ao chamado atual, clique no link 'Histórico de Mudanças'.

en: The given email address
pt_BR: O endereço de email informado

en: The integration is implemented in such a way that it will be forward compatible with pretty much any SCM system, such as CVS. When entering the required information for the checkout page and diff page input fields, use the following placeholders:
pt_BR: A integração é implementada de uma forma tal que seja compatível com qualquer sistema de SCM, como o CVS. Quando for entrar as informações solicitadas nos campos das páginas de checkout e de diff, use as macros de substituição abaixo:

en: The issue details screen can be accessed quickly by using the 'Go' input field in the top of your browser window. Just enter the issue number and it will take you to the appropriate screen.
pt_BR: A tela de detalhes do chamado pode ser acessada rapidamente através do campo de texto ao lado do botão 'Exibir' no topo da tela do navegador. Apenas informe o número do chamado e o sistema o levará para a tela de detalhes.

en: The issue was updated by %1
pt_BR: O chamado foi atualizado por %1

en: The last step of this installation process is to login into the CVS server and copy the %1 script into the %2 directory. Make sure you give the appropriate permissions to the script.
pt_BR: O último passo deste processo de instalação é efetuar o login no servidor CVS e copiar o script %1 para o diretório %2. Certifique-se de que o script possui as permissões apropriadas.

en: The new revision of the file
pt_BR: Revisão nova do arquivo

en: The old revision of the file
pt_BR: Revisão antiga do arquivo

en: The original message headers follow
pt_BR: Os cabeçalhos originais da mensagem seguem abaixo

en: The provided trial account email address could not be confirmed. Please contact the local Technical Support staff for further assistance.
pt_BR: O endereço de email informado para a conta de teste não pôde ser confirmado. Por favor entre em contato com a Equipe de Suporte para maiores informações.

en: The provided trial account email address could not be found. Please contact the local Technical Support staff for further assistance.
pt_BR: O endereço de email informado para a conta de teste não foi encontrado. Por favor entre em contato com a Equipe de Suporte para maiores informações.

en: The provided trial account encrypted hash could not be authenticated. Please contact the local Technical Support staff for further assistance.
pt_BR: O hash encriptado informado para a conta de teste não pôde ser autenticado. Por favor entre em contato com a equipe de suporte para maiores informações.

en: The quick search table in the top of the screen helps the users find the issues they want quickly. More advanced searches may be created using the Advanced Search tool.
pt_BR: As caixas de busca rápida no topo da tela permitem que os usuários encontrem rapidamente os chamados que necessitam. Buscas mais avançadas podem ser criadas através da Ferramenta de Busca Avançada.

en: The specified note does not exist.
pt_BR: A nota selecionada não existe.

en: The specified value already exists in the list of options.
pt_BR: O valor informado já existe na lista de opções.

en: The two passwords do not match. Please review your information and try again.
pt_BR: As duas senhas são diferentes. Por favor verifique e tente novamente.

en: The uploaded file is already attached to the current issue. Please rename the file and try again.
pt_BR: O arquivo enviado já está anexado ao chamado atual. Por favor renomeie o arquivo e tente novamente.

en: There seems to be a problem connecting to the database server specified in your configuration file. Please contact your local system administrator for further assistance.
pt_BR: Aparentemente há um problema de conexão com o servidor de base de dados especificado em seu arquivo de configuração. Por favor entre em contato com seu administrador local para maiores informações.

en: There seems to be a problem finding the required database tables in the database server specified in your configuration file. Please contact your local system administrator for further assistance.
pt_BR: Aparentemente não é possível localizar as tabelas utilizadas pelo sistema no servidor de base de dados especificado em seu arquivo de configuração. Por favor entre em contato com seu administrador local para maiores informações.

en: There was an error creating your issue.
pt_BR: Ocorreu um erro ao tentar abrir o chamado.

en: There was an error marking this issue as redeemed
pt_BR: Ocorreu um erro ao marcar o chamado como compensado

en: These are the current issue details
pt_BR: Estes são os detalhes do chamado no momento

en: This Issue is Currently Quarantined
pt_BR: Este Chamado Está em Quarentena

en: This action will change the status of the selected users.
pt_BR: Esta ação mudará o status de todos os usuários selecionados.

en: This action will mark the selected email messages as deleted.
pt_BR: Esta ação marcará as mensagens de email selecionadas como excluídas.

en: This action will permanently delete the selected attachment.
pt_BR: Esta ação excluirá permanentemente o anexo selecionado.

en: This action will permanently delete the selected entries.
pt_BR: Esta ação excluirá permanentemente as entradas selecionadas.

en: This action will permanently delete the selected file.
pt_BR: Esta ação excluirá permanentemente o arquivo selecionado.

en: This action will permanently delete the specified note.
pt_BR: Esta ação excluirá permanentemente a nota selecionada.

en: This action will permanently delete the specified phone support entry.
pt_BR: Esta ação excluirá permanentemente esta entrada de suporte telefônico.

en: This action will permanently delete the specified time tracking entry.
pt_BR: Esta ação excluirá permanentemente esta entrada de apontamento de tempo.

en: This action will permanently remove the selected FAQ entries.
pt_BR: Esta ação excluirá permanentemente as entradas de FAQ selecionadas.

en: This action will permanently remove the selected custom fields.
pt_BR: Esta ação excluirá permanentemente os campos personalizados selecionados.

en: This action will permanently remove the selected entries.
pt_BR: Esta ação excluirá permanentemente as entradas selecionadas.

en: This action will permanently remove the selected news entries.
pt_BR: Esta ação excluirá permanentemente as notícias selecionadas.

en: This action will permanently remove the selected round robin entries.
pt_BR: Esta ação excluirá permanentemente as designações round robin selecionadas.

en: This action will remove the association of the selected entries to the current issue.
pt_BR: Esta ação excluirá a associação entre as entradas selecionadas e o chamado atual.

en: This action will remove the selected account managers.
pt_BR: Esta ação excluirá os gerentes de contas selecionados.

en: This action will remove the selected entries.
pt_BR: Esta ação excluirá as entradas selecionadas.

en: This action will remove the selected entries. This will also update any issues currently set to this status to a new status 'undefined'.
pt_BR: Esta ação excluirá permanentemente os status selecionados. Também serão atualizados todos os chamados com esses status para o status 'indefinido'.

en: This column is useful to display the amount of time since the last change in status for each issue. For example, if issue #1234 is set to status 'Closed', you could configure Eventum to display the difference in time between "now" and the date value stored in the closed date field.
pt_BR: Esta coluna é útil para exibir quanto tempo passou desde a última mudança de status de um chamado. Por exemplo, se o chamado #1234 está com status 'Fechado', você pode configurar o Eventum para exibir a diferença de tempo entre a data/hora atuais e a data de fechamento armazenada na base de dados.

en: This command will be parsed by the CVS integration script (provided to you and available in %1) and it will notify Eventum that these changes are to be associated with issue #13.
pt_BR: Esse comando será interpretado pelo script de integração com o CVS (disponível em %1) e notificará o Eventum que as modificações desse commit devem ser associadas ao chamado número 13.

en: This customer has a per incident contract. You have chosen not to redeem any incidents. Press 'OK' to confirm or 'Cancel' to revise.
pt_BR: Este cliente tem um contrato por incidente. Você decidiu não compensar nenhum incidente. Pressione 'OK' para confirmar ou 'Cancelar' para revisar.

en: This feature allows system users to subscribe to email notifications when changes are done to specific issues. The current actions that trigger email notifications are:
pt_BR: Esta funcionalidade permite que os usuários do sistema "assinem" as notificações de email que são enviadas quando chamados específicos são atualizados. As ações que disparam notificações de email são:

en: This feature allows your software development teams to integrate your Source Control Management system with your Issue Tracking System.
pt_BR: Esta funcionalidade possibilita que as equipes de desenvolvimento integrem seu sistema de Gerenciamento de Controle de Versões (Source Control Management - SCM) com o Eventum.

en: This field can also be used as a way to check the estimation abilities of project managers against the impact analysis given by the developers themselves. That is, the value entered by a project manager here can be compared against the impact analysis / estimated development time entered by the developers, and this way get more experience estimating the required time for new projects.
pt_BR: Este campo também pode ser usado como instrumento para avaliar a capacidade dos gestores de projeto de fazer estimativas, cruzada com as análises de impacto fornecidas pelos desenvolvedores. Isto é, o valor informado aqui por um gestor de projeto pode ser comparado com o tempo estimado de desenvolvimento / análise de impacto informado pelos desenvolvedores. Assim, é possível ganhar mais experiência e elaborar estimativas mais realistas para os novos projetos.

en: This field is used as a simple and descriptive title to this new issue. As a suggestion, it should be descriptive and short enough to be used by other users to remember quickly what the issue was all about.
pt_BR: Este campo é usado como um título simples e descritivo para um novo chamado. Como sugestão, ele deve ser descritivo e curto o suficiente para que os usuários possam lembrar rapidamente do que trata o chamado.

en: This field is used by the reporters of new issues to estimate the total development time for the issue. It is especially important as a metrics tool to get a simple estimate of how much time each issue will take from discovery, going through implementation and testing up until release time.
pt_BR: Este campo é informado ao abrir um novo chamado para estimar o tempo total de desenvolvimento necessário para atender o chamado. É especialmente importante como métrica para obter uma estimativa simples de quanto tempo cada chamado levará desde a descoberta, passando pela implementação e teste, até o momento da disponibilização para o usuário.

en: This field is used to categorize issues by a common denominator, such as 'Feature Request', 'Bug' or 'Support Inquiry'.
pt_BR: Este campo é usado para categorizar chamados por um denominador comum, como 'Solicitação de Melhoria', 'Bug' ou 'Dúvida de Suporte'.

en: This field is used to determine what the deadline should be for when this new issue should be completed and resolved. If you don't know what the deadline should be for this new issue, leave the field as 'un-scheduled', and a project manager will set it appropriately.
pt_BR: Este campo é usado para determinar qual deve ser a data-limite até a qual o chamado deve ser atendido. Se você não sabe qual deve ser a data-limite para o chamado, escolha 'não agendada' e deixe que o gestor do projeto determine a data-limite de atendimento do chamado.

en: This field is used to determine who should be assigned to this new issue. You are be able to assign a new issue to several persons at the same time.
pt_BR: Este campo é usado para determinar quem será designado para atender o chamado. Você pode designar vários usuários ao mesmo tempo para atender um chamado.

en: This field is used to prioritize issues, as to make project management a little easier. If you are not sure, or don't know what the appropriate priority should be for new issues, choose 'not prioritized' as the option and leave the issue to be prioritized by a project manager.
pt_BR: Este campo é usado para priorizar chamados, e assim simplificar o gerenciamento do projeto. Se você não tiver certeza de qual deve ser a prioridade para um chamado novo, escolha 'não priorizado' e deixe que o chamado tenha sua prioridade definida pelo gestor do projeto.

en: This is a SMS reminder alert regarding issue # %1. Certain conditions triggered this action, and this issue may require immediate action in your part.
pt_BR: Este é um lembrete SMS sobre o chamado #%1. Determinadas condições dispararam esta ação, e este chamado pode necessitar de ação imediata da sua parte.

en: This is a special permission level reserved for the Customer Integration API, which allows you to integrate Eventum with your CRM database. When this feature is enabled, this type of user can only access issues associated with their own customer. Allowed to create new issues, update and send emails to existing issues.
pt_BR: Este é um nível de permissão reservado para a API de Integração de Cliente, que permite integrar o Eventum à base de dados do seu CRM. Quando esta funcionalidade está ativada, este tipo de usuário somente pode acessar chamados associados ao seu próprio cliente. Pode abrir novos chamados, atualizar chamados e enviar emails para chamados existentes.

en: This is an automated message sent at your request from
pt_BR: Esta é uma mensagem automática enviada em atendimento à sua solicitação do

en: This is an automated message sent at your request from %1
pt_BR: Esta é uma mensagem automática enviada do %1 em atendimento à sua solicitação

en: This is an automated message sent at your request from %1.
pt_BR: Esta é uma mensagem automática enviada do %1 em atendimento à sua solicitação.

en: This is an automated message sent from %1
pt_BR: Esta é uma mensagem automática enviada do %1

en: This issue already has been marked as redeemed
pt_BR: O chamado já foi marcado como compensado

en: This issue is marked private. Only Managers, the reporter and users assigned to the issue can view it.
pt_BR: Este chamado está marcado como privado. Somente podem visualizá-lo Administradores, o reclamante e os usuários designados para atendê-lo.

en: This issue was just closed by %1 with the message:
    
    %2.
pt_BR: Este chamado acaba de ser fechado por %1 com a seguinte mensagem:
    
    %2.

en: This issue was just closed by %1.
pt_BR: Este chamado acaba de ser fechado por %1.

en: This message already belongs to that account
pt_BR: A mensagem já pertence àquela conta.

en: This note will be deleted & converted to an email, one either sent immediately or saved as a draft.
pt_BR: Esta nota será excluída e convertida em email, que poderá ser enviado de imediato ou salvo como rascunho.

en: This page allows you to create and modify saved custom searches, which will save searches that can be executed from the Issue Listing screen.
pt_BR: Esta página permite que você crie e modifique buscas personalizadas salvas, que poderão ser executadas na tela de Listagem de Chamados.

en: This page allows you to dynamically configure the values displayed in the "Status Change Date" column in the issue listing screen, for a particular project.
pt_BR: Esta página permite que você configure dinamicamente os valores exibidos na coluna "Data de Mudança de Status' na tela de listagem de chamados, para um determinado projeto.

en: This page allows you to dynamically control which columns are displayed on the list issues page.
pt_BR: Esta página permite que você controle dinamicamente quais colunas são exibidas na página de listagem de chamados.

en: This page allows you to dynamically control which fields are displayed to users of a certain minimum role.
pt_BR: Esta página permite que você controle dinamicamente quais campos são exibidos para usuários de um determinado perfil mínimo.

en: This page can only be accessed in relation to a project. Please go to the project page and choose
pt_BR: Esta página só pode ser acessada após selecionar um projeto. Por favor acesse a página de projetos e escolha

en: This screen allows users to change their appropriate full name, account password and email address. This address will be used by the system to send email notifications whenever details about issues you are subscribed to changes.
pt_BR: Esta tela permite ao usuário modificar seu nome completo, senha e endereço de email. Este endereço será usado pelo sistema para enviar notificações de email quando os chamados que o usuário "assina" forem atualizados.

en: This screen allows users with the appropriate permissions to associate emails with existing issues, or create new issues and associate emails with them.
pt_BR: Esta tela permite que usuários com as permissões apropriadas possam associar emails a chamados existentes, ou abrir novos chamados e associar emails a eles.

en: This type of user has full access to Eventum, including the low level configuration parameters available through the administration interface.
pt_BR: Este tipo de usuário tem acesso completo e irrestrito ao Eventum, inclusive aos parâmetros de configuração de baixo nível disponíveis na interface de administração.

en: This user requires permission to create and drop tables in the specified database.
pt_BR: Este usuário deve ter permissão para criar e excluir tabelas na base de dados informada.

en: This value is used only for these installation procedures, and is not saved if you provide a separate user below.
pt_BR: Este valor é usado somente nestes procedimentos de instalação, e não será salvo se você informar um usuário separado abaixo.

en: Time Category
pt_BR: Categoria de Tempo

en: Time Period
pt_BR: Período de Tempo

en: Time Spent
pt_BR: Tempo Gasto

en: Time Spent:
pt_BR: Tempo Gasto:

en: Time Statistics
pt_BR: Estatísticas de Tempo

en: Time To Close
pt_BR: Tempo Até Fechar

en: Time To First Response
pt_BR: Tempo Até Primeira Resposta

en: Time Tracking
pt_BR: Apontamento de Tempo

en: Time entry inserted from phone call.
pt_BR: Entrada de apontamento de tempo inserida a partir de chamada telefônica.

en: Time spent as minutes
pt_BR: Tempo gasto em minutos

en: Time spent per user
pt_BR: Tempo gasto por usuário

en: Time tracking category
pt_BR: Categoria de apontamento de tempo

en: Time tracking entry removed by %1$s
pt_BR: Entrada de apontamento de tempo excluída por %1$s

en: Time tracking entry submitted by %1$s
pt_BR: Entrada de apontamento de tempo adicionada por %1$s

en: Time tracking entry submitted remotely by %1$s
pt_BR: Entrada de apontamento de tempo adicionada remotamente por %1$s

en: Timezone
pt_BR: Fuso Horário

en: Title
pt_BR: Título

en: Title:
pt_BR: Título:

en: To
pt_BR: Para

en: To add more information to this issue, simply reply to this email.
pt_BR: Para adicionar informações ao chamado, apenas responda a este email.

en: To prevent inappropriate emails reaching the notification list, only users that are assigned to the issue are allowed to email through Eventum. If an un-authorized user sends an email to <i>%1</i> it is converted into a note and stored for later use. This note can be converted into an email at a later date.
pt_BR: Para evitar que emails inadequados sejam enviados para a lista de notificação, somente usuários que estiverem designados para atender o chamado têm autorização para enviar emails através do Eventum. Se um usuário não-autorizado envia um email para <i>%1</i>, o email é convertido em uma nota que fica armazenada para uso posterior. Essa nota pode ser convertida em um email posteriormente.

en: To report new issues, click in the 'Create Issue' link in the top of your browser window.
pt_BR: Para abrir um novo chamado, clique no link 'Abrir Chamado' no topo da tela do navegador.

en: To start using the system, please load the URL below
pt_BR: Para começar a usar o sistema, por favor acesse a URL abaixo

en: To view more details of this issue, or to update it, please visit the following URL
pt_BR: Para ver mais detalhes do chamado, ou para atualizá-lo, por favor visite a seguinte URL

en: To:
pt_BR: Para:

en: Tool Caption:
pt_BR: Título do Sistema:

en: Total Estimated Dev. Time
pt_BR: Tempo Estimado de Desenvolvimento Total

en: Total Issues
pt_BR: Total de Chamados

en: Total Notes
pt_BR: Total de Notas

en: Total Phone Calls
pt_BR: Total de Chamadas Telefônicas

en: Total Time Spent
pt_BR: Tempo Total Gasto

en: Total Workload by Support Level
pt_BR: Carga de Trabalho Total por Nível de Suporte

en: Trigger Reminders:
pt_BR: Disparar Lembretes:

en: Triggered Action
pt_BR: Ação Disparada

en: Triggered Reminder
pt_BR: Disparou o Lembrete

en: Type
pt_BR: Tipo

en: Type:
pt_BR: Tipo:

en: Unassign Issue
pt_BR: Excluir designação do chamado

en: Unavailable - Users may NOT use this release
pt_BR: Indisponível - Usuários NÃO podem usar esta versão

en: Untitled.%s
pt_BR: SemTitulo.%s

en: Update
pt_BR: Atualizar

en: Update Account
pt_BR: Atualizar Conta

en: Update Account Manager
pt_BR: Atualizar Gerente de Contas

en: Update Action
pt_BR: Atualizar Ação

en: Update Category
pt_BR: Atualizar Categoria

en: Update Condition
pt_BR: Atualizar Condição

en: Update Custom Field
pt_BR: Atualizar Campo Personalizado

en: Update Customization
pt_BR: Atualizar Personalização

en: Update Date:
pt_BR: Data de Atualização:

en: Update Email Address
pt_BR: Atualizar Endereço de Email

en: Update Email Response
pt_BR: Atualizar Resposta de Email

en: Update FAQ Entry
pt_BR: Atualizar Entrada de FAQ

en: Update Full Name
pt_BR: Atualizar Nome Completo

en: Update Group
pt_BR: Atualizar Grupo

en: Update Issue
pt_BR: Atualizar Chamado

en: Update Issue #%1
pt_BR: Atualizar Chamado #%1

en: Update Issue #%1$s
pt_BR: Atualizar Chamado #%1$s

en: Update Issue Details
pt_BR: Atualizar Detalhes do Chamado

en: Update Issue Overview
pt_BR: Atualizar Chamado - Visão Geral

en: Update Link Filter
pt_BR: Atualizar Filtro de Link

en: Update News Entry
pt_BR: Atualizar Notícia

en: Update Note
pt_BR: Atualizar Nota

en: Update Password
pt_BR: Atualizar Senha

en: Update Preferences
pt_BR: Atualizar Preferências

en: Update Priority
pt_BR: Atualizar Prioridade

en: Update Project
pt_BR: Atualizar Projeto

en: Update Release
pt_BR: Atualizar Versão

en: Update Reminder
pt_BR: Atualizar Lembrete

en: Update Resolution
pt_BR: Atualizar Resolução

en: Update Round Robin Entry
pt_BR: Atualizar Designação Round Robin

en: Update Setup
pt_BR: Atualizar Configuração

en: Update Status
pt_BR: Atualizar Status

en: Update Subscription
pt_BR: Atualizar Assinatura

en: Update User
pt_BR: Atualizar Usuário

en: Update Value
pt_BR: Modificar Valor

en: Update Values
pt_BR: Gravar Valores

en: Updated
pt_BR: Atualizado

en: Updated Date
pt_BR: Data de Atualização

en: Updating Reminder
pt_BR: Atualizando Lembrete

en: Upload File
pt_BR: Enviar Arquivo

en: Upload New Signature
pt_BR: Enviar Nova Assinatura

en: Usage Examples
pt_BR: Exemplos de Uso

en: Use Canned Response
pt_BR: Usar Resposta Pronta

en: Use a Separate MySQL User for Normal Eventum Use
pt_BR: Usar Um Usuário Separado do MySQL para Uso Normal do Eventum

en: Use account for non-subject based email/note/draft routing.
pt_BR: Usar a conta para roteamento de emails/notas/rascunhos não baseado no assunto.

en: Use the following shortcuts
pt_BR: Use os seguintes atalhos

en: User
pt_BR: Usuário

en: User Details
pt_BR: Dados do Usuário

en: User Permission Levels
pt_BR: Níveis de Permissão de Usuário

en: User account information updated
pt_BR: Informações de conta de usuário atualizadas

en: User account password changed
pt_BR: Senha de conta de usuário modificada

en: Username
pt_BR: Usuário

en: Users
pt_BR: Usuários

en: Users with a role of "customer" or below are not allowed to be added to the authorized repliers list.
pt_BR: Usuários com perfil de "cliente" ou mais baixo não podem ser adicionados à lista de autorizados a responder.

en: Users:
pt_BR: Usuários:

en: Using CSC
pt_BR: Usando CSC

en: Value
pt_BR: Valor

en: Value:
pt_BR: Valor:

en: View Email Details
pt_BR: Visualizar Detalhes do Email

en: View Email Raw Headers
pt_BR: Visualizar Cabeçalhos do Email em Formato Original

en: View Note Details
pt_BR: Visualizar Detalhes da Nota

en: Viewer
pt_BR: Visualizador

en: Viewing Emails (%1 email found)
pt_BR: Visualizando Emails (%1 emails encontrados)

en: Viewing Issues
pt_BR: Visualizando Chamados

en: WARNING
pt_BR: AVISO

en: WARNING: By converting this blocked message to a draft any attachments this message may have will be lost.
pt_BR: AVISO: Ao converter esta mensagem bloqueada em um rascunho quaisquer anexos que a mensagem possa ter serão perdidos.

en: WARNING: Converting this note to an email will send the email to all users listed in this issue's notification list.
pt_BR: AVISO: Converter esta nota em um email enviará esse email para todos os usuários listados na lista de notificação do chamado.

en: WARNING: Converting this note to an email will send the email to any customers that may be listed in this issue's notification list.
pt_BR: AVISO: Converter esta nota em um email enviará esse email para quaisquer clientes que possam estar listados na lista de notificação do chamado.

en: WARNING: If replying, add yourself to Authorized Repliers list first.
pt_BR: AVISO: Se estiver respondendo, adicione-se primeiro à lista de Autorizados a Responder.

en: WARNING: If you want to use the email integration features to download messages saved on a IMAP/POP3 server, you will need to enable the IMAP extension in your PHP.INI configuration file. See the PHP manual for more details.
pt_BR: AVISO: Se você quiser usar a funcionalidade de integração com email para baixar mensagens armazenadas em um servidor IMAP/POP3, deverá ativar a extensão IMAP em seu arquivo de configuração PHP.INI. Consulte o manual do PHP para maiores informações.

en: WARNING: This action will permanently remove the selected email aliases from your email account.
pt_BR: AVISO: Esta ação excluirá permanentemente da sua conta de email os emails alternativos selecionados.

en: WARNING: This action will permanently remove the selected emails from your email account.
pt_BR: AVISO: Esta ação excluirá permanentemente os emails selecionados da sua conta de email.

en: WARNING: This action will remove the selected groups permanently.
pt_BR: AVISO: Esta ação excluirá permanentemente os grupos selecionados.

en: WARNING: This action will remove the selected link filters permanently.
pt_BR: AVISO: Esta ação excluirá permanentemente os filtros de link selecionados.

en: WARNING: This action will remove the selected projects permanently.
pt_BR: AVISO: Esta ação excluirá permanentemente os projetos selecionados.

en: WARNING: This email will be sent to all names on this issue's Notification List, including CUSTOMERS.
    If you want the CUSTOMER to receive your message now, press OK.
    Otherwise, to return to your editing window, press CANCEL.
pt_BR: AVISO: Este email será enviado para todos os nomes na Lista de Notificação do chamado, incluindo CLIENTES.
    Se você quiser que o CLIENTE receba sua mensagem agora, pressione OK.
    Caso contrário, para retornar à janela de edição, pressione Cancelar.

en: WARNING: This email will be sent to all names on this issue's Notification List.
    If you want all users to receive your message now, press OK.
    Otherwise, to return to your editing window, press CANCEL.
pt_BR: AVISO: Este email será enviado para todos os nomes na Lista de Notificação do chamado.
    Se você quiser que todos os usuários recebam sua mensagem agora, pressione OK.
    Caso contrário, para retornar à janela de edição, pressione Cancelar.

en: WARNING: This message was blocked because the sender was not allowed to send emails to the associated issue.
pt_BR: AVISO: Esta mensagem foi bloqueada porque o remetente não estava autorizado a enviar mensagens para o chamado associado.

en: WARNING: You are not assigned to this issue so your email will be blocked.
    Your blocked email will be converted to a note that can be recovered later.
    For more information, please see the topic 'email blocking' in help.
pt_BR: AVISO: Você não está designado para este chamado, então seu email será bloqueado.
    Seu email bloqueado será convertido em uma nota que pode ser recuperada mais tarde.
    Para maiores informações, veja o tópico 'Bloqueio de Email' na ajuda.

en: WARNING: You have removed project(s)
pt_BR: AVISO: Você excluiu o(s) projeto(s)

en: Warn Users Whether They Can Send Emails to Issue:
pt_BR: Avisar Usuários se Eles Podem Enviar Emails para o Chamado:

en: Warning
pt_BR: Aviso

en: Warning: All changes to this issue will be lost if you continue and close this issue.
pt_BR: Aviso: Todas as modificações feitas no chamado serão perdidas se você continuar e fechar o chamado.

en: Warning: If you continue, you will change the
pt_BR: Aviso: Se você continuar, atualizará o campo

en: Warning: Some type and interval options, combined with large <br />date ranges can produce extremely large graphs.
pt_BR: Aviso: Algumas opções de tipo e passo, combinadas com grandes <br /> períodos de amostragem podem produzir gráficos extremamentes grandes.

en: Warning: This draft has already been edited. You cannot send or edit it.
pt_BR: Aviso: o rascunho já foi editado. Você não pode enviá-lo ou editá-lo.

en: Warning: This draft has already been sent. You cannot resend it.
pt_BR: Aviso: o rascunho já foi enviado. Você não pode reenviá-lo.

en: Warning: Unknown Contacts Found
pt_BR: Aviso: Contatos Desconhecidos Encontrados

en: Warning: Unknown contacts were found in the selected email messages. Please make sure you have selected the correct email messages to associate.
pt_BR: Aviso: Contatos desconhecidos foram encontrados nas mensagens de email selecionadas. Por favor verifique que selecionou as mensagens de email corretas para associar.

en: Warning: your issue is currently quarantined.
pt_BR: Aviso: seu chamado está em quarentena.

en: We received a message from you and for your convenience, we created an issue that will be used by our staff to handle your message.
pt_BR: Recebemos uma mensagem sua e, para sua conveniência, abrimos um chamado que será usado pela equipe para atender sua solicitação.

en: Week
pt_BR: Semana

en: Week starts on:
pt_BR: Semana começa:

en: Weekly
pt_BR: Semanal

en: Weekly Report
pt_BR: Relatório Semanal

en: Widen the field
pt_BR: Alargar o campo

en: Will save as a note
pt_BR: Será salva como uma nota

en: Will save as email
pt_BR: Será salva como um email

en: With that information in mind, the appropriate value to be entered in the 'Checkout page' input field is:
pt_BR: Com base nessa informação, o valor apropriado a informar no campo 'Página de checkout' é:

en: Work ended
pt_BR: Trabalho terminou

en: Work started
pt_BR: Trabalho começou

en: Workflow Backend
pt_BR: Backend de Workflow

en: Workload By Date Range
pt_BR: Carga de trabalho por Intervalo de Data

en: Workload by Date Range Report
pt_BR: Relatório de Carga de Trabalho por Intervalo de Data

en: Workload by Time Period
pt_BR: Carga de Trabalho por Período de Tempo

en: Workload by Time of day
pt_BR: Carga de Trabalho por Hora do dia

en: Workload by time period
pt_BR: Carga de trabalho por período de tempo

en: Yes
pt_BR: Sim

en: You are not allowed to use the selected project.
pt_BR: Você não tem autorização para usar o projeto selecionado.

en: You can create as many custom queries as you want through the <a class="link" href="%1">Advanced Search</a> interface. There is also the ability to save and modify custom queries and load them quickly from the Issue Listing screen.
pt_BR: Você criar tantas consultas personalizadas quanto desejar através da interface de <a class="link" href="%1">Busca Avançada</a>. Você também pode salvar e modificar buscas personalizadas e carregá-las rapidamente a partir da tela de Listagem de Chamados.

en: You can create canned email responses and use them when sending emails from the system. That is an useful feature when dealing with lots of issues that relate to the same problem.
pt_BR: Você pode criar respostas prontas de email e usá-las quando enviar emails do sistema. Esta é uma funcionalidade útil quando se atende um grande número de chamados relacionados ao mesmo problema.

en: You can set the minimum role required to view a column. For example, if you set the mimimum role for 'Category' to be 'Manager' anyone with a role lower then 'Manager' will not be able to see that column. To hide a column from all users, select 'Never Display'.
pt_BR: Você pode definir o perfil mínimo exigido para visualizar uma coluna. Por exemplo, se você configurar para 'Gestor' o perfil mínimo da coluna 'Categoria', qualquer um com perfil abaixo de 'Gestor' não poderá visualizar essa coluna. Para ocultar uma coluna de todos os usuários, selecione 'Nunca Exibir'.

en: You can switch to the 'Search' or 'Go' boxes quickly by using a special shortcut keystroke in your keyboard.
pt_BR: Você pode alternar rapidamente entre as caixas de texto 'Buscar' e 'Exibir' usando um atalho de teclado.

en: You cannot change the status of the only active user left in the system.
pt_BR: Você não pode mudar o status do único usuário ativo restante no sistema.

en: You cannot inactivate all of the users in the system.
pt_BR: Você não pode desativar todos os usuários do sistema.

en: You cannot remove all of the projects in the system.
pt_BR: Você não pode excluir todos os projetos do sistema.

en: You do not have permission to delete this note.
pt_BR: Você não tem permissão para excluir esta nota.

en: You do not have permission to remove this phone support entry.
pt_BR: Você não tem permissão para excluir esta entrada de suporte telefônico.

en: You do not have the correct role to access this page
pt_BR: Você não tem o perfil correto para acessar esta página

en: You do not have the permission to remove this attachment.
pt_BR: Você não tem permissão para excluir este anexo.

en: You do not have the permission to remove this file.
pt_BR: Você não tem permissão para excluir este arquivo.

en: You may <a class="link" href="%1">submit another issue</a> if you so wish.
pt_BR: Você pode <a class="link" href="%1">abrir outro chamado</a> se desejar.

en: You may also set the appropriate timezone where you live in this screen, and all of the software will adjust the dates displayed in the system accordingly.
pt_BR: Você pode definir o fuso horário de sua localidade nesta tela, e o sistema ajustará de acordo as datas e horários exibidos nas diversas telas.

en: You may also turn the parsing of commit messages for just a single CVS module by substituting the 'ALL' in the line above to the appropriate CVS module name, as in:
pt_BR: Você também pode ativar o parsing das mensagens de commit para um único módulo CVS substituindo a string 'ALL' na linha acima pelo nome do módulo CVS desejado, como mostrado abaixo:

en: You may also use 'bug' to specify the issue ID - whichever you are more comfortable with.
pt_BR: Você também pode usar a string 'bug' no lugar de 'issue' para especificar o número do chamado.

en: Your User Account Details
pt_BR: Detalhes da sua Conta de Usuário

en: Your account information as it now exists appears below.
pt_BR: As informações da sua conta da forma como estão cadastradas no momento seguem abaixo.

en: Your full account information is available below.
pt_BR: Os dados completos da sua conta estão disponíveis abaixo.

en: Your session has expired. Please login again to continue.
pt_BR: Sua sessão expirou. Por favor faça login novamente para continuar.

en: Your user account has been updated in %1
pt_BR: Sua conta de usuário foi atualizada no %1

en: Your user account password has been updated in %1
pt_BR: A senha da sua conta de usuário foi atualizada no %1

en: Your user status is currently set as inactive. Please contact your local system administrator for further information.
pt_BR: O status de seu usuário está definido como inativo. Por favor entre em contato com seu administrador local para maiores informações.

en: Your user status is currently set as pending. This means that you still need to confirm your account creation request. Please contact your local system administrator for further information.
pt_BR: O status de seu usuário está definido como pendente. Isso significa que você precisa confirmar sua solicitação de criação de conta. Por favor entre em contato com seu administrador local para maiores informações.

en: [highly recommended] from the Horde project you would usually have the following URL as the diff page:
pt_BR: [altamente recomendado] do projeto Horde, você normalmente teria a seguinte URL como página de diff:

en: [prompt]$ cvs -q commit -m "Adding form validation as requested (issue: 13)" form.php
pt_BR: [prompt]$ cvs -q commit -m "Adicionada validação de formulário conforme solicitação (issue: 13)" form.php

en: actions
pt_BR: ações

en: advanced search
pt_BR: busca avançada

en: an
pt_BR: um(a)

en: any
pt_BR: qualquer

en: as
pt_BR: como

en: ascending
pt_BR: Ascendente

en: associated
pt_BR: associado

en: bulk update tool
pt_BR: ferramenta de atualização em lote

en: change your account clocked-in status
pt_BR: modificar o status de cronometragem da sua conta

en: click to edit
pt_BR: clique para editar

en: convert note
pt_BR: converter nota

en: create a new issue
pt_BR: abrir um novo chamado

en: create advanced searches
pt_BR: criar buscas avançadas

en: current filters
pt_BR: filtros atuais

en: day
pt_BR: dia

en: days
pt_BR: dias

en: delete
pt_BR: excluir

en: delete attachment
pt_BR: excluir anexo

en: delete file
pt_BR: excluir arquivo

en: descending
pt_BR: Descendente

en: diff to %1
pt_BR: diff para %1

en: display in fixed width font
pt_BR: exibir com fonte de largura fixa

en: dom
pt_BR: ddm

en: dow
pt_BR: dds

en: download file
pt_BR: baixar arquivo

en: edit the authorized repliers list for this issue
pt_BR: editar a lista de autorizados a responder deste chamado

en: edit the notification list for this issue
pt_BR: editar a lista de notificação do chamado

en: edit this custom search
pt_BR: editar esta busca personalizada

en: enter a new option above
pt_BR: entre uma nova opção acima

en: error condition detected
pt_BR: condição de erro detectada

en: first
pt_BR: primeiro

en: first name
pt_BR: primeiro nome

en: fixed width font
pt_BR: fonte de largura fixa

en: for all selected issues. Are you sure you want to continue?
pt_BR: de todos os chamados selecionados. Deseja continuar?

en: from the list
pt_BR: da lista

en: full news entry
pt_BR: notícia completa

en: general statistics
pt_BR: estatísticas gerais

en: generate excel-friendly report
pt_BR: gerar relatório compatível com Excel

en: get access to advanced search parameters
pt_BR: acesse parâmetros avançados de busca

en: get context sensitive help
pt_BR: abrir ajuda sensível ao contexto

en: global filter
pt_BR: filtro global

en: help documentation
pt_BR: documentação da ajuda

en: hide / show the advanced search form
pt_BR: ocultar / exibir o formulário de busca avançada

en: hide / show the quick search form
pt_BR: ocultar / exibir o formulário de busca rápida

en: hide/show
pt_BR: ocultar/exibir

en: hours
pt_BR: horas

en: in hours
pt_BR: em horas

en: in minutes
pt_BR: em minutos

en: internal faq
pt_BR: FAQ interna

en: is neither a known staff member or customer technical contact.
pt_BR: não é membro da equipe nem contato técnico de cliente.

en: issue
pt_BR: chamado

en: issues worked on
pt_BR: - chamados trabalhados

en: it will show up by the side of the field
pt_BR: será exibida ao lado do campo

en: keywords
pt_BR: palavras-chave

en: last name
pt_BR: último nome

en: leave empty to keep the current password
pt_BR: deixe o campo vazio para manter a senha atual

en: list all email aliases
pt_BR: listar todos os emails alternativos

en: list all issues assigned to you
pt_BR: listar chamados para os quais você foi designado

en: list all removed emails
pt_BR: listar todos os emails excluídos

en: list available emails
pt_BR: listar emails disponíveis

en: list the issues stored in the system
pt_BR: listar os chamados cadastrados no sistema

en: logout from
pt_BR: sair de

en: manage alias
pt_BR: gerenciar emails alternativos

en: manage the application settings, users, projects, etc
pt_BR: gerenciar as configurações do sistema, usuários, projetos, etc

en: modify your account details and preferences
pt_BR: modificar detalhes da sua conta e suas preferências

en: mon
pt_BR: mês

en: month
pt_BR: mês

en: move field down
pt_BR: mover campo para baixo

en: move field up
pt_BR: mover campo para cima

en: must be a valid email address
pt_BR: deve ser um endereço de email válido

en: myself and my group
pt_BR: eu e meu grupo

en: myself and un-assigned
pt_BR: eu e não-designado

en: myself, un-assigned and my group
pt_BR: eu, não-designado e meu grupo

en: next issue on your current active filter
pt_BR: próximo chamado no seu filtro ativo atual

en: of associated projects. This will remove all data for this field from the selected project(s).
pt_BR: de projetos associados. Esta ação excluirá todos os dados deste campo dos chamados pertencentes a esses projetos.

en: only used for automatic issue reminders
pt_BR: usado somente em lembretes automáticos de chamados

en: or
pt_BR: ou

en: page
pt_BR: .

en: paste or start typing here
pt_BR: cole ou comece a digitar aqui

en: pending
pt_BR: pendente

en: previous issue on your current active filter
pt_BR: chamado anterior no seu filtro ativo atual

en: quick search
pt_BR: busca rápida

en: quick search bar
pt_BR: barra de busca rápida

en: read faq entry
pt_BR: ler entrada de FAQ

en: reply to this email
pt_BR: responder este email

en: reply to this note
pt_BR: responder esta nota

en: reporting system
pt_BR: sistema de relatórios

en: see the diff to revision %1
pt_BR: ver o diff para a revisão %1

en: see the log of of %1
pt_BR: ver o log de %1

en: see the source of revision %1 of %2
pt_BR: ver o fonte da revisão %1 de %2

en: send email to
pt_BR: enviar email para

en: sent to notification list
pt_BR: enviado para a lista de notificação

en: sort by
pt_BR: classificar por

en: sort by customer
pt_BR: classificar por cliente

en: sort by date
pt_BR: classificar por data

en: sort by recipient
pt_BR: classificar por destinatário

en: sort by sender
pt_BR: classificar por remetente

en: sort by status
pt_BR: classificar por status

en: sort by subject
pt_BR: classificar por assunto

en: sort by summary
pt_BR: classificar por resumo

en: standard user and above only
pt_BR: apenas usuário padrão ou superior

en: this will determine the order in which actions are triggered
pt_BR: determina a ordem na qual as ações são disparadas

en: this will show up on the bottom of the reminder messages
pt_BR: será incluído ao final de todas as mensagens de lembretes

en: to access this page.
pt_BR: para acessar esta página.

en: un-assigned
pt_BR: não-designado

en: un-scheduled
pt_BR: nenhuma

en: update entry
pt_BR: atualizar entrada

en: update this entry
pt_BR: atualizar esta entrada

en: view email details
pt_BR: visualizar detalhes do email

en: view issue details
pt_BR: visualizar detalhes do chamado

en: view note details
pt_BR: visualizar detalhes da nota

en: view reminder action details
pt_BR: visualizar detalhes da ação de lembrete

en: view reminder details
pt_BR: visualizar detalhes do lembrete

en: view the full history of changes on this issue
pt_BR: visualizar o histórico completo de mudanças do chamado

en: view the history of sent emails
pt_BR: visualizar histórico de emails enviados

en: visible to all
pt_BR: visível a todos

en: week
pt_BR: semana

en: year
pt_BR: ano
